Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 16:35 Bu haber 4919 kez okundu
 
Akıllı paratoner ile binalar artık daha güvenli
Röportaj Haberi
Akıllı paratoner ile binalar artık daha güvenli

2011 yılında Elektrik Mühendisi Ramazan Köse tarafından Türkiye'de Mühendislik sektöründeki boşluğu doldurmak için kurulan Uskuna® Mühendislik Ltd. Şti., teknik ve uzman kadrosu ile kurumsal firmaların elektrik, inşaat ve yıldırımdan korunma alanlarındaki ihtiyaçlarına cevap vermekte.

Ar-Ge ve ileri teknoloji projelerini aralıksız sürdüren Uskuna Mühendislik; yeni tasarım ve Avrupa kalitesinde yapmakta olduğu Yıldırımdan Korunma Sistemleri ürünleri ile Türkiye’nin ilkleri arasında yerini almakta diyen Ramazan Köse sorularımızı yanıtladı.

Sunduğunuz hizmetler, ürünler ve kullanım alanları nelerdir?         

Mühendislik hizmetleri ve taahhüt işleri ile iş hayatına başlayan şirket, kurucusu Ramazan Köse’nin yeni teknolojileri araştırma isteği, özel ilgisi olan yıldırımdan korunma sektöründeki mühendislik hizmetlerinin eksiklerini görmesi ve bu eksiklerin uzman mühendislik yaklaşımı ile giderilmesi konusundaki fikirlerini hayata geçirmek adına kurduğu Ar-Ge ekibinin çalışmaları 2013 senesinde meyvelerini vermiştir. Tamamen kendine özgü sistemi ile çalışan Flash ESE Aktif Paratonerlerinin imalatına başlamıştır. Flash ESE Aktif Paratonerleri,  ODTÜ ve Hızal Laboratuvarları(2014) gibi Türkiye’nin en saygın laboratuvarlarında testleri başarı ile tamamladıktan sonra yine dünyanın bu konuda sayılı laboratuvarları arasında bulunan Romanya ICMET (2015) laboratuvarlarında tüm NFC 17/102:2011 standart testlerini başarı ile tamamlayan ilk Türk markası olma özelliğini taşımaktadır. 

Ar-Ge çalışmalarını ara vermeden sürdüren Uskuna® Mühendislik Ltd. Şti, Flash ESE Aktif Paratonerlerinin yanı sıra Flash Yıldırım Test Cihazı, Flash Yıldırım Sayaçlarını da ürün gamına ekleyerek, 2014 senesinde ürünlerini tüm dünyaya satmak adına kadrosunu dış ticaret alanında da genişleterek dünya pazarına açılmıştır. Kısa süre içerisinde kalitesi ve fiyat politikası ile Flash ESE Aktif Paratonerleri dünyanın dört bir yanında kabul gören bir marka halini almış durumdadır.

2015 senesinde tamamen amatör ruh ile hayal edilerek başlayan Türkiye’nin Akıllı Paratonerini yapma projesi TUBİTAK tarafından kabul edilerek, AR-GE ekibinin ve Uskuna® Mühendislik Ltd. Şti mühendislerinin özverili çalışmaları sonrasında 2017 senesinde hayata geçirilmiş ve TUBİTAK tarafından başarı ile tamamlandığı onaylanmıştır.

Ayrıca; Her türlü elektrik mühendisliği hizmetleri İnşaat taahhüt işleri, Projelendirme, Ölçüm, değerlendirme, Trafo merkezleri kurulumu ve Topraklama işlemleri yapmaktadır.

Firmanızın akıllı binalar ve akıllı şehirler için sunduğu hizmetler nelerdir?

Akıllı şehir sistemleri ve akıllı bina teknolojileri geliştikçe daha çok elektronik sisteme ihtiyaç duymaktadır. Ve bu sistemlerin aşırı akımdan korunması gerekmektedir. Korunma ihtiyacı duyulan durumların başında engellenmesi mümkün olmayan, olağanüstü bir doğa olayı yıldırım ve dolayısıyla yıldırımdan korunma gelmektedir. Buna paralel olarak Yıldırımdan korunma sistemlerinin de çağın gerisinde kalmaması ve gelişen teknolojiye ayak uydurması gerekmektedir.

Geliştirdiğimiz Akıllı Paratoner Sistemi Uzaktan Kontrol Ünitesi, yıldırımdan korunma sisteminin anlık sistemin topraklama, iyonizasyon, yıldırım sayacı değerlerini kontrol ederek ana sunucumuza iletmektedir. Anlık verileri süzen sistemimiz hangi paratonerlerin sağlıklı çalıştığını ya da hangilerinde sorun olduğunu bize bildirerek sistemin güvenirliliğini sürdürmektedir. Sorun bulduğu paratonerlerde alarm veren sistem gerektiğinde anlık müdahale ile problemin geçici bir koşuldan dolayı mı olduğunu yoksa kalıcı bir hasar mı meydana geldiğini belirtmektedir. Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı ile istendiğinde son kullanıcı tarafından anlık test yapabilme özelliğine sahip olan sistem, kurulu olduğu alanda insanların huzurlu ve güvende olduklarından emin olarak yaşamalarına olanak sağlamaktadır. Örnek olarak sisteme bir yıldırım düştükten sonra bunu anlık olarak dijital yıldırım sayacı menüsünden okuyabilir ve sistemin hala düzgün çalıştığını görerek sevdiklerinizin güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Geliştirmiş olduğumuz özgün sistem, Türkiye’de üretilmiş olan paratonerler arasında çalışırlığı TUBİTAK tarafından test edilen, proje desteği alan ve projenin tüm fonksiyonları ile tamamlanmış olduğu garantisini alan tek sistemdir.

Ayrıca müşterilerimizin memnuniyeti konusunda kırmızı çizgilere sahibiz. Örneğin kendi şirketimizde kullanmayacağımız, uygun standartta olmayan ürün ve malzemeleri müşterilerimize de asla tavsiye etmiyoruz. Büyük bir firma olarak kalitenin ucuza alınamayacağını biliyoruz. Kaliteden ve güvenilirlikten asla taviz vermiyoruz.

Özellikle yurtdışında katıldığınız fuarlarda ürünlerinize ve ülkemize olan ilgiden bahseder misiniz?

Katılmış olduğumuz yurtdışı fuarlarda Türkiye’nin imajının, altyapısındaki teknolojik gelişim ve kaliteli imalatları ile çok iyi bir yerde olduğunu görmek herkes gibi bizi de sevindirmektedir. Son zamanlarda gelişen teknolojiye ayak uydurarak, sadece tarım ve hammadde ile değil teknolojik ürünler ile yurtdışında ülkemiz, Avrupa kalitesinde hatta bazı kalemlerde onların da üstünde imalatları ile ilgi odağı olmaktadır.

Uskuna Mühendislik olarak katıldığımız fuarlarda, Avrupa standartların tamamına uygun üretilmiş olan Yıldırımdan Korunma Sistem ekipmanları ve Akıllı Paratonerler ile çok ilgi görmekteyiz. Hatta Yıldırımdan Korunma Sistemlerinde tüm dünyada liderliğini kabul ettirmiş olan Fransız firmalar fuarda bizimle görüşmeye gelmiş ve bilgi alışverişinde bulunmak istemiştir. Bu gelişmeler bizim ve ülkemiz için gurur kaynağıdır.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız ürün ve hizmetler nelerdir?

Birçok yeni teknoloji projemiz var. Şu an test aşamasında olan iki yeni aktif paratoner sistemimiz mevcut. Çok kısa sürede bu ürünlerin de satışına başlayacağız. Aynı zamanda testleri tamamlanmış olan ve tasarımı ve çalışma sistemi yine tamamen şirketimizce geliştirilmiş Türkiye’de ilk olacak analog yıldırım sayacımız kısa sürede satışa sunulacak. Aynı prensip ile yeni ve test edilebilir bir dijital yıldırım sayacı üzerinde çalışmaktayız.

Bir sonraki hedefimiz de Aktif Paratoner Sistemimize entegre çalışan Akıllı Paratoner Sistemimizi geliştirerek, geleneksel sistemlerde de çalışabilecek ve konvansiyonel sistem tercihe den müşterilerimizin de güvenliğini sağlayabilecek yeni bir sistem geliştirmek olacak.

Ayrıca Hindistan, Vietnam ve Peru’da distribütörlüklerimiz bulunmaktadır. Biz bunu başlangıç olarak görüyoruz. Hedefimiz daha çok ülkeye ulaşmak ve ülkemizi en iyi şekilde yurt dışında temsil etmektir.

Son olarak varsa eklemek istedikleriniz…

Yukarıda anlattığımız gibi şu anda ürünlerimizi yurt dışına ihraç etmekteyiz ve satışlarımızın gün geçtikçe artarak devam edeceğini düşünmekteyiz.

Ayrıca Ar-Ge birimimiz yıldırımdan korunma ekipmanlarının yanında meteorolojik afet erken uyarı sistemleri, akıllı araç içi yazılımları ve gelecekte her evin ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde rüzgardan enerji elde etme sistemlerini geliştirmek için de çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca ARGE çalışmalarımızda aynı hızla devam etmektedir. Çalışmaları yurt dışındaki paydaşlarımız ile paylaştığımızda onların yoğun ilgisi bizi daha fazla çalışmaya sevk etmektedir.

Derginizi ilgi ile takip etmekteyiz. Sektörde iddialısınız. Sizinle bu görüşmeyi yapmaktan ayrıca mutluluk duymaktayız.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Akıllı, paratoner, ile, binalar, artık, daha, güvenli,
Yorumlar
Haber Yazılımı