Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 12:21 Bu haber 11011 kez okundu
 
Beyoğlu’dan sıfır atık projesine tam destek
O Atık Projesi Beyoğlu Tanıtım Lansmanı’nda konuşan Başkan Demircan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’de doğaya ve çevreye duyarlı bir ülke olma sürecinde çok ciddi adımlar atılıyor.
Akıllı Şehir Haberi
Beyoğlu’dan sıfır atık projesine tam destek

O Atık Projesi Beyoğlu Tanıtım Lansmanı’nda konuşan Başkan Demircan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’de doğaya ve çevreye duyarlı bir ülke olma sürecinde çok ciddi adımlar atılıyor. Bu çerçevede Beyoğlu Belediyesi olarak biz de yabancı bir yatırımcı ile birlikte ciddi bir yatırım yaptık.” dedi.

 

Beyoğlu Belediyesi tarafından doğal kaynakların korunması amacıyla 2007 yılında başlatılan Atık Toplama Kampanyası genişletildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde hayata geçirilen 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında başlatılan yeni kampanya ile ilçenin farklı noktalarındaki meydanlara, sokaklara, iş yerlerine ve evlere atık toplama üniteleri bırakılmaya başlandı. Beyoğlu’nda yıllık 23 bin ton olan geri dönüştürülebilir atık toplama kapasitesini 30 bin tona çıkartacak olan proje Taksim Meydanında düzenlenen etkinlikle basına tanıtıldı.

 

ÖĞRENCİLER GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

 

Geri dönüştürülebilir atıkların toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Beyoğlu’ndaki okullardan katılım sağlayan çok sayıda öğrencinin geri dönüşüm konusunda bilgilendirildiği etkinlikte katılımcılara, Sıfır Atık Projesi ile birlikte poşet kullanımını da azaltmak amacıyla içerisinde geri dönüşüm konusunda bilgilendirici materyallerin olduğu bez torbalar hediye edildi. Etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, TBMM İdare Amiri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Beyoğlu Belediyesi Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, AJ Geri Dönüşüm CEO’su Abduljalil Ali Ali Al Sharifi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı’nın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

0 ATIK PROJESİ ARTIK BİR DÜNYA PROJESİDİR

 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan

 

YARDIMLARINDAN DOLAYI TÜRKİYE HÜKÜMETİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

 

Projenin işbirlikçisi AJ Geri Dönüşüm CEO’su Yemenli yatırımcı Abduljalil Ali Ali Al Sharifi, “Yardımlarından dolayı Türkiye Hükümetine çok teşekkür ediyorum. Biz Beyoğlu Belediyesi ile başladık ve tüm Türkiye de yapmayı hedefliyoruz. Bin işçiye istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Bu anlamda Dubai’deki pazarı da buraya taşımayı düşünüyoruz. Herkese desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

 

DEĞERLİ BAŞKANIMIZ 0 ATIK PROJESİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİR ADIMI ATMIŞ OLDULAR

 

AK Parti Beyoğlu Belediyesi Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız,

 

HER HALİYLE ÇOK GÜZEL BİR PROJE

 

TBMM İdare Amiri ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “Projenin öncülünü yaptığı için Cumhur Başkanımızın eşi Sayın Emine Hanıma şükranlarımı arz ediyorum. Bugün burada bu projeyi gerçekleştiren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Her atılan çöp değildir, geleceğimizi kirletmeyelim duygusu ve düşüncesi doğrultusunda güzel bir proje. Çevrenin temizliliğini  sağlayan bir proje. Her haliyle çok güzel.”

 

23 BİN TON OLAN KAPASİTENİN 30 BİN TONA ÇIKARTILMASI HEDEFLENİYOR

 

Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından "Her Atık Çöp Değildir Yarınlar Çöpe Gitmesin " sloganıyla 2007 yılında hayata geçirilen Atık Toplama Kampanyası ile yıllık ortalama 21 bin 600 ton Ambalaj atığı, 3 ton pil, 360 ton atık cam, 300 ton atık yağ ve 12 ton elektronik atık toplanıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde hayata geçirilen 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında başlatılan yeni kampanya ile Beyoğlu’nda yıllık 23 bin ton olan geri dönüştürülebilir atık toplama kapasitesinin 30 bin tona çıkartılması hedefleniyor.

 

İLÇENİN DÖRT BİR YANINDA ATIK GETİRME MERKEZLERİ OLUŞTURULACAK

 

'Sıfır Atık Projesi' kapsamında başlatılan yeni kampanya ile Atık Toplama Kampanyası ilçenin dört bir yanına yayılacak. Çıksalın Meydan, Kızılay Meydan, Kalaycı Bahçe Meydan, Cihangir Parkı, Okçular Tekkesi ve Semt Konaklarının yanı sıra sokaklara, iş yerlerine ve evlere atık toplama üniteleri bırakılacak. Bu sayede ambalaj, tekstil, elektronik, pil ve cam atıkları toplanarak yeniden ekonomiye kazandırılacak.

 

GİYSİ VE TEKSTİL ATIK KUMBARALARI KONULACAK

 

Yeni projeyle birlikte tekstil atıkları da toplanmaya başlanacak. kullanılmış ve atık haline gelmiş giysilerin ve tekstil atıklarının evsel atıklardan ayrı bir şekilde toplanması için yaklaşık 250 noktada Giysi ve Tekstil Atık Toplama Kumbaraları yerleştirilecek. Kumbaralara atılan atıklar her gün belirlenen saatte toplanarak geri dönüşüm merkezlerine götürülecek.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Beyoğlu’dan, sıfır, atık, projesine, tam, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica