Haber Detayı
23 Ocak 2014 - Perşembe 14:21 Bu haber 3308 kez okundu
 
Casa Enerji sayaçları ile enerji daha verimli
Röportaj Haberi
Casa Enerji sayaçları ile enerji daha verimli

Binalarda kullanılan enerjinin ölçümü ve verimli kullanılması konusunda ürünler sunan Casa Enerji, Danimarka’da üretilen iki ürünüyle sektörde önemli bir boşluğu dolduruyor.

 

Danimarka menşeli Kamstrup ve Broen Ballorex markalarının Türkiye temsilcisi olan Casa Enerji Group, faaliyetleriyle sektörde önemli hizmetlere imza atıyor. Birbirini tamamlayan ve binalarda enerji tasarrufuna çok büyük katkıda bulunan bu iki markanın ürünleriyle,akıllı su sayaçlarında su kaçağını çok kolay ve anında tespit edebilirsiniz.Ayrıca kalorimetreler sayesinde ısı ve soğutma enerjisi tüketimini en verimli şekilde kullanmak mümkün olmakta. Bu ürünlerin konutların toplam maliyetinin çok küçük bir parçası olmasına rağmen ferdi ve milli ekonomiye katkısı oldukça yüksek durumda.

Yaklaşık 3 yıldır akıllı sayaç sektöründe faaliyetlerini sürdüren CASA Enerji Group, sektörde önemli bir alanda hizmet veriyor. Firması ve hizmetleri hakkında bilgiler veren kurucu genel müdür Hamdi Saraç,  “CASA” ismi Latince bir kelime ve villa veya ev anlamına geliyor. Biz de direkt olarak konut sektörüne hizmet verdiğimiz için bu ismi uygun gördük. Başlıca ürünlerimiz; kalorimetre, başka bir deyişle ısı sayaçları, su sayaçları, sayaç okuma sistemleri çözümü olarak ifade edebiliriz. Ürünlerimizin tamamını Danimarka menşeli Kamstrup markası olarak ithal etmekteyiz. Ayrıca yine konut sektörüne bir başka ürün ve marka olarak da hizmet vermekteyiz. Ürünler yine Danimarka menşeli Broen Ballorex markası altında statik ve dinamik balans vanaları, fark basınç balan vanası ve kombine balans vanası olmaktadır” ifadesinde bulundu.

 

Çalışma alanlarının ağırlıklı olarak İstanbul olduğunu belirten Saraç “Ancak Ankara’da bölge bayimiz aracılığı ile Ankara, Hatay, Kahramanmaraş, Mersin ve Antalya gibi merkezlerde başarı ile gerçekleştirdiğimiz projelerimiz vardır. Ayrıca İstanbul ve batı illerimizde devam eden projelerimiz mevcut olup İstanbul’da önemli projelere imza atmış bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

 

Türkiye piyasasını Danimarka’dan gelmeden önce analiz yaptığını anlatan Saraç, “Yaklaşık 40 yıldır Danimarka’da yaşadım ve makine mühendisi kökenli olduğum için de firma olarak teknik bir takım konularda uzmanlaştık. Piyasanın taleplerini tespit ettik ve kendimize göre bir ‘business-model’ geliştirdik. Bu model de piyasada benimsendi ve bu doğrultuda devam etmekteyiz. Konut sektörü dinamik bir sektördür. Ayrıca yeniliklere açık bir anlayış var. Türkiye de kalite anlayışı artık farklı. Eskisi gibi değil. Kaliteli ve güvenilir olan markaların piyasada kabul görmesi bizi de memnun etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

AR-GE konusuna çok önem verdiklerini belirten Saraç, “AR-GE şirketlerin yaşam kaynağıdır. Biz direkt olarak imalatçı olmadığımız için ürünler ile ilgili konuları direkt olarak Türkiye mümessili olduğumuz Kamstrup ve Broen Ballorex firmasına iletmekteyiz. Bu iki firma da kendi alanlarında lider firmalar ve büyük bir AR-GE departmanına sahipler. Örneğin, Kamstrup firması yeni bir kalorimetreyi piyasaya sürdü. MC 302 serisi. Direk olarak konut segmentine hitap eden bir ürün. Bu ürün piyasadaki ürünlerden farklı ve patentli bir ürün. Rekabet edebilmek için AR-GE olmazsa olmazı. Zirveye çıkmak zor ama orada kalmak daha da zordur. Onun için AR-GE şart. Biz ticaret yaptığımız için, bizim de kendimize has bir AR-GE’miz var diyebiliriz. Diğerlerinden farklı olmak zorundayız. Proje bazlı çalıştığımız için farklı yöntemler kullanmaktayız ve bunları sürekli geliştirmek bizim de zevkle yaptığımız bir iştir” şeklinde konuştu.

 

“Kentsel dönüşümde beklentilerimiz yüksek”

 

2013’ün kendileri için iyi bir yıl olduğunu ifade eden Saraç, “Yıl başlangıcında mütevazı bir plan yaptık ve bunun doğrultusunda ilerlemekteyiz. Önemli projeler başardık ekibimizle beraber. Ekip iyi olur ise başarı da bir şekilde geliyor. 2014 için ümitliyiz.İthalatçı olduğumuz için kur riski her zaman var. Bunu göz önünde tutmak gerek. 2014 planlarımız henüz nihai halini almadı. Üzerinde çalışmamız gerekiyor. Birkaç revizyon gerekebilir. İnşaat sektörü her gün gelişmekte. Kentsel dönüşümde beklentilerimiz yüksek. Kentsel dönüşüm Türkiye için büyük bir şans. Kalitesiz yapılarda kurtulmanın bir yolu. Tabi burada yeni konutlar yapılırken kibrit kutusu gibi üst üste bina yapmamak gerekir. İstanbul gibi bir şehrin master planı olması gerekir. Akıllı binalar yapalım derken sadece teknik olarak akıllı bina yetmez. Ayrıca buna ekolojik, sosyoekonomik, trafik ve enerji verimliliği konusunda da akıllı binalar olması gerekir. Bu gerçekleşirse akıllı bir şehrimiz olur.Bu noktada Biz de ürünlerimiz ile ne kadar değer katabilirsek o kadar memnun oluruz” ifadesinde bulundu.

Kaynak: () - AKILLI BİNAM Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Casa, Enerji, sayaçları, ile, enerji, daha, verimli,
Yorumlar
Haber Yazılımı