Haber Detayı
08 Şubat 2014 - Cumartesi 18:31 Bu haber 3326 kez okundu
 
Elma Bilgisayar bulut yönetim sistemiyle fark yaratıyor
1986 yılında Türkiye’nin ilk Apple bayisi olarak kurulmuş Elma Bilgisayar’ın Genel Müdürü Dursun Ali Şahin, bugüne kadar ülkemizde teknoloji alanında gerçekleşmiş değişimlere öncülük etmiş bir firma olduklarını kaydetti.
Röportaj Haberi
Elma Bilgisayar bulut yönetim sistemiyle fark yaratıyor

Elma Bilgisayar’ın Genel Müdürü Dursun Ali Şahin, “Genel olarak insanlar, her yeni şeye tereddütle yaklaşırlar ve kullanmaktan çekinirler. Bulut Yönetim’i kullanmayan toplu yapıların çok şey kaybettiklerini söyleyebiliriz. Bunun için toplu yapı yöneticilerine çağrımız şudur; hayatınızı kolaylaştıran ve toplu yapının durumuna her an vakıf olmanızı sağlayan bu yazılımı kullanmaktan çekinmeyin. Arayın, önce sizlere referansları verelim, yazılımı biz değil, kullanarak ‘biz kağnı ile giderken bizi uçak ile gönderdiniz’ diyen toplu yapı yöneticileri anlatsınlar. Sonrasında verilerinizi sisteme aktaralım ve sizlere gerçek ortamda deneme yapma imkânı sunalım. Bir ay boyunca ücretsiz olarak kullanın. Bir sefer kullanmaya başladığınızda vazgeçemeyeceğinizi iddia ediyoruz. Vazgeçmek isterseniz de herhangi bir bedel ödemeden sistemden çıkabilirsiniz” dedi. 

 

Elma Bilgisayar’ın Genel Müdürü Dursun Ali Şahin, 1986 yılında Türkiye’nin ilk Apple bayisi olarak kurulmuş bugüne kadar ülkemizde teknoloji alanında gerçekleşmiş değişimlere öncülük etmiş bir firma olduklarını kaydederek, “Bu süreçte Macintosh bilgisayarların tartışmasız lider olduğu masaüstü yayıncılık dünyasının Türkiye ayağı, 1987 yılında başlayan ve zamanla tüm yayıncılık ve reklam piyasasını kapsayan bir atılımla, Elma Bilgisayar tarafından kelimenin tam anlamıyla inşa edilmiştir. Faaliyetlerimize halen Apple Solution Expert Eğitim, Apple Yetkili Satıcı, Adobe Gold Partner ve Xerox İş ortağı unvanları ile devam ediyoruz. Bunun yanında Elma Bilgisayar; iş kollarını elmaSatış, elmaKurumsal, elmaE-dönüşüm, elmaYazılım, elmaBakım ve elmaServis departmanlarına ayırarak müşterilerine en hızlı şekilde çözümler sunmakta ve profesyonel iş anlayışıyla müşteri memnuniyetini dikkate almaktadır” şeklinde konuştu.

 

Şahin, “Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Elma Bilgisayar, temel olarak bilgiye ulaşma, bilgiyi yeniden değerlendirme ve bilgiyi yeniden üretme sürecini tecrübeleriyle birleştirerek Türkiye pazarına yeni ürün ve hizmetler sunmaktadır. Bunun önemli bir göstergesi de sektör ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirdiği yazılımlardır. Son 10 yıldan bu yana hızla artmakta olan toplu yapıların yönetilmesinde kullanılan birden fazla yazılım (Aidat takip, muhasebe, halkla ilişkiler, kanuni takip, SMS alt yapısı ve raporlama) yerine, her ihtiyaca cevap verebilen entegre tek bir yazılım olan Bulut Yönetim (bulutyonetim.com),  işte bu anlayışın ürünü olarak ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Dursun Ali Şahin, “Şirket ortaklarından birinin 62 blok ve 2.304 daireden oluşan bir sitede 4 sene Yönetim Kurulu Muhasip Üye olarak görev yapması esnasında karşılaştığı sorunlar, 20 yıllık tecrübeye sahip bir mali müşavir olan diğer ortak tarafından analiz edilerek yazılıma başlanmıştır.

 

Bunu özellikle belirtmemin nedeni Nasrettin Hoca’nın ‘Bana, damdan düşen birini bulun’ dediği durumdur. Tüm sorumluluğu omuzlarında taşıyan yönetim kurulunun sitenin durumunu anlık olarak görememesi, bu ihtiyacın birden fazla programdan elde edilen verilerin Excel ortamında raporlaştırılarak karşılanmaya çalışması cidden sıkıntılı bir durumdur. Mevcut Kat Mülkiyeti Kanunu ve tek düzen hesap planını esas alarak çalışan Bulut Yönetim, bir web yazılımı olarak planlanmış, son derece kolay kullanımı, otomatik tahakkuk yapması, otomatik gecikme cezası hesaplaması, her an doğrudan sistemden alınan gelişmiş raporlama imkânı sunması ve makine bağımsız olarak çalışan yapısı ile toplu yapı yönetimlerinin kısa zaman içinde vazgeçilmezi olmuştur” ifadesinde bulundu. Yazılım tasarlanırken sadece yönetimlerin işlerini kolaylaştırmak hedeflendiğini kaydeden Şahin, “Toplu yapılarda yaşayanlara da çağdaş imkânlar sunulmuştur. Buralarda yaşayan sakinler, bulutyonetim.com adresinden kendi bilgilerine 7/24 ulaşabilmekte ve yine sisteme tanımlı 128 bit SSL sertifikaya sahip sanal POS ile ödemelerini 7/24 güvenle istedikleri her yerden yapabilmektedirler. Sanal POS ile yapılan ödemelerde ilgili kayıtlar sisteme otomatik olarak işlenmekte, böylece site yönetimleri kayıt yükünden, sakinler de borç bilgilerini öğrenmek için site yönetimini aramaktan, ödeme yapmak için site yönetimine veya bankaya gitmekten kurtulmaktadırlar.

 

Şu an 20 bin civarındaki konut Bulut Yönetim ile yönetilmekte ve her geçen gün sisteme dâhil olan konut sayısı hızla artmaktadır” dedi. AR-GE ve teknolojik yatırımlar bizim için ciddi önem taşıyor diyen Şahin, “Çünkü mali bir sorumluluk aldığımızın farkındayız. Bu noktadan hareketle Bulut Yönetim projesinin bilişim altyapısını daha ilk günden sanal altyapı ile cloud (bulut)üzerindeki sunucular ile hazırladık. Bu sistem hem veri seviyesinde, hem de sunucu seviyesinde sürekli olarak yedekleniyor ve bu yedekler dünyanın farklı noktalarında dijital olarak korumalı şekilde muhafaza ediliyor. Bu altyapı ile olası bir hizmet kesintisini hem en aza indirmiş, hem de müdahale süresini çok kısaltmış oluyoruz. Kullandığımız cloud altyapısı bir dünya devi ve sanallaştırma hizmeti veren kurumların en büyüğü olan Amazon tarafından sağlanıyor. Bu şekilde yüksek kalitede bir sunucu hizmetini yüksek erişilebilirlik ile taahhüt edebiliyoruz. Amazon hizmetlerini Türkiye’de bu kadar efektif kullanan nadir firmalardanız diyebiliriz” şeklinde konuştu. Yazılım geliştirme konusunda da ciddi süreçlerimiz var açıklamasını yapan Şahin “Bulut Yönetim platformuna eklenecek her yeni özellik veya yapılacak her değişiklik için önce ihtiyaç analizi yapılıyor, ardından teknik analiz yapılıyor, bunun ardından kod geliştirme süreci geliyor.

 

Daha sonra tamamen ayrı olarak konumlanmış test ortamında gerçeğe uygun testler test verileri ile yapılıyor. Test konusundaki bir standardımız da kesinlikle müşteri verisi ile test yapmamak. Test ortamlarımızda bulunan bilgiler tamamen test için otomatik olarak oluşturulmuş bilgilerden oluşuyor. Bu şekilde bilgilerin güvenliğini daha da arttırmış oluyoruz. Tüm kontroller başarı ile tamamlandıktan sonra yazılım değişikliği canlı yayına alınıyor” ifadelerini kullandı. 2013 yılı değerlendirmesi yapan ve 2014 yılından beklentilerini anlatan Şahin, “2013 yılı, bizim açımızdan, yazılımın olgunlaştığı ve tanıtım faaliyetleri ile pek çok toplu yapıya ulaşıldığı bir yıl oldu.

 

‘Yazılımın olgunlaştığı’ dememizin sebebi şu; yazılımı kullanan bir toplu yapı ihtiyaç duyduğu bir işlemi bu yazılım ile yapmak istediğinde, şayet istenen özellik diğer toplu yapı kullanıcılarının da işlerini kolaylaştıracak bir özellikse, yazılım ekibimiz ile isteğin analizini yapıyor ve onu yazılıma dâhil ediyoruz. Yazılım bir web yazılımı olduğu için ilgili toplu yapının ihtiyacını karşılamak için geliştirilen çözüm, böylece bütün toplu yapıların istifadesine sunulmuş oluyor. Kullanıcılar bu tür geliştirmeler için para ödemiyorlar. Bilirsiniz, kullandığınız yazılım bir web yazılımı değilse yazılım geliştiricilerin her geliştirdikleri özellik için çıkarttıkları sürüm yükseltme (upgrade) için belli bir bedel ödemek zorunda kalırsınız. Meşhur bir söz vardır; “Şikâyetinizi bize memnuniyetinizi dostlarınıza söyleyin.” Halen Bulut Yönetim’i kullanan toplu yapıların, yazılımı kullanmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti, diğer toplu yapı yöneticileri ile paylaşması sebebiyle yazılıma ilgi her geçen gün artmaktadır. 2014 yılı inşallah bizim için çok daha yoğun ve verimli geçecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - AKILLI BİNAM Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Elma, Bilgisayar, bulut, yönetim, sistemiyle, fark, yaratıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı