Rüzgar Enerjisi  (Wind Power)
Rüzgar Enerjisi (Wind Power)
Akıllı Yapılar - (Semih Çalapkulu)
Akıllı Yapılar - (Semih Çalapkulu)
Construct Iraq Erbil Fuarı Türkiye için önemli ihracat kanalı
Construct Iraq Erbil Fuarı Türkiye için önemli ihracat kanalı
10 milyar dolar enerjiyi boşa harcıyoruz
10 milyar dolar enerjiyi boşa harcıyoruz
İSBAK, İstanbul’un
İSBAK, İstanbul’un 'akıllı' dönüşümünü sağlayacak
Haber Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 17:05 Bu haber 16021 kez okundu
 
Emlak alanında başarısıyla tarihe geçti
Evrim Kırmızıtaş Başaran RE/MAX International dünya birinciliği ödülünü Türkiye'ye getiren ilk ve tek kadın emlak danışmanı oldu.
Röportaj Haberi
Emlak alanında başarısıyla tarihe geçti

Las Vegas’ta gerçekleşen dünyaca ünlü, başarılı isimlerin konuşmacı olarak katıldığı kongrede farklı kategorilerde dünya çapındaki ödüller sahiplerini buldu. Evrim Kırmızıtaş, 2016 yılı Amerika ve Kanada hariç tüm danışmanlar arasında gayrimenkul satışında dünya 1.si oldu. Ayrıca RE/MAX’te en büyük ödül olan Diamond Club ödülünü aldı. Başaran, Re-Max Türkiye’nin kurulduğu ilk yıldan bugüne kadar Diamond Club ödülünü alan ilk kadın olarak Re-Max Türkiye tarihine geçti.

 

İşinizde bu kadar başarılı olmanızı neye bağlıyorsunuz?

 

Öncelikle işimi çok seviyorum. Bu her şeyden önemli ve öncelikli. İnsanın yaptığı işten keyif alması başarının anahtarı bana göre.  İşimde başarının üç altın kuralı var: 1. Doğru fiyat. 2. Etkili pazarlama ve 3. Çok çalışmak. İşimi bu prensiplere göre yürütüyorum. Aldığım portföyleri değerinde satıyor veya kiralıyorum. Portföylerimin tanıtımında sosyal medya, internet, gazete, dergi, televizyon gibi iletişim araçlarını etkin kullanıyorum. Örneğin aldığım bir portföyü ana haber bültenlerinde tanıtıyorum. Youtube kanalımda portföye özel çekilmiş video yayınlıyorum. Sosyal medyada keza etkili tanıtımlar yapıyorum. Kısacası reklama çok ciddi bir mesai ve bütçe ayırıyorum. Bu çok önemli.

 

Bunların dışında bütün bu yapıyı ayakta tutan bir temel var, eğitim. Kendimi sürekli sektörümle ilgili eğitimler alarak geliştiriyorum. Üç altın kuralımı eğitimlerle taçlandırıyorum aslında. Türkiye’de veya yurtdışında beni ilgilendiren bir eğitim varsa hiç düşünmeden katılıyorum. Bunları yaptığınızda başarı kaçınılmaz. Zirveler güzeldir, zirvede olmayı seviyorum. Bu işi yapmayı düşünen genç arkadaşlarımıza önerim zirveyi hedeflesinler. Eğitim temelli bu üç kuralı eksiksiz uygulasınlar. Başarı kaçınılmaz!

İmar Barışı ile birlikte sektörde neler değişecek, bu sizin satışlarınız ve iş potansiyelinizi nasıl etkileyecek?

 

İstatistiklere göre Türkiye’de 13 milyon civarında kayıtsız bina bulunuyor. Bu çok büyük bir rakam. 13 milyon imarsız yapıya imar affının gelmesiyle, sektörde yaklaşık 3 trilyonluk bir değer oluşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca kısa vadede toplanacak olan vergilerle ekonomiye 65 milyar civarında katkı sağlanması bekleniyor. Dolayısıyla imar affı ekonomimiz için çok büyük fırsat. Bu fırsatın kaybedeni yok! Hem insanımız yapısını yasallaştırmış oluyor, hem de devlet hazinesine ciddi kaynak sağlanmış oluyor. Doğru adımlar atılır, sistem kesintisiz ve akıllıca işletilirse, Türkiye’ye uzun yıllar önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.

 

Çok büyük bir ivmeden söz ediyoruz. Dolayısıyla bu ivme mutlaka gayrimenkul satışlarına yansıyacaktır. Ortalama 3 trilyonluk bir ivme. Ekonomi içerisinde satış, istihdam, vergi olarak döngüsü olacaktır diye düşünüyorum. Çok olumlu etkileri olacak.

 

Kentsel dönüşüm konusunda sektörde her şey doğru ilerliyor mu sizce ve bu dönüşüm sizin işinizi nasıl etkiliyor?

 

Ülkemizde konutta arz ve talep arasında hâlâ ciddi bir açık mevcut. Bu açığın kapanmasında kentsel dönüşüm kilit noktada. Kentsel dönüşümle ilgili yasa çıkalı yaklaşık 7 yıl oldu. Bugün bu hususta geldiğimiz nokta yeterli değil. Yeterli olmadığı gibi doğru bir nokta da değil! Maalesef.

 

Türkiye sadece deprem açısından değil yaşam kalitesi açısından da oldukça yetersiz yapılarla dolu. Sistemde bazı sıkıntılar var ve bu sıkıntıların yasada yapılacak düzenlemelerle giderilmesi gerekiyor. Bu konu genişçe ele alınması, konuşulması gereken çok önemli bir konu aslında. Özetle belirtmeliyim ki şehir planlamasını bütüncül ve sistematik bir şekilde yapmak gerekli. Bugün geldiğimiz noktada bunu yakalayabilmiş değiliz. Fakat ümit ediyorum ki sistemdeki aksaklık ve eksiklikler, imar affının da getirmiş olduğu ivmeyle bir an önce giderilecek ve daha hızlı yol alınacak. Bunu görebiliyorum.

Akıllı evlere olan talep ne durumda ve siz satış yaparken akıllı evleri artı bir özellik olarak sunuyor musunuz?

 

Akıllı cihazların ve internetin gün geçtikçe yaşamımızdaki yeri ve önemi artıyor. Buna paralel olarak insanlar evlerinin de akıllı teknolojilerle donatılmasını istiyor. Akıllı evlere olan talep gün geçtikçe artmakta. Bütün donanımların bir arada tek merkezden kontrol edildiği ve kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan akıllı evler; hırsızlık, gaz kaçağı, yangın, su baskını ve panik durumlarını fark ediyor ve gerekli tedbirleri alıyor. Kısacası bu çok önemli bir nokta. Böyle bir evi kim istemez ki? Herkes ister. İstatistiklere göre arama motorlarında “akıllı” kelimesinin yer aldığı ilan ve “akıllı” kelimesiyle yapılan emlak aramalarının sayısı her geçen gün artıyor. Özetle akıllı evlere talep fazla ve elbette bizler de bu özelliği birinci öncelik olarak sunuyoruz. Satış veya kiralamalarda akıllı evler, akıllı binalar ilk tercih.

 

Tapu harçlarındaki değişiklik sektörü hareketlendirir

 

Tapu harçlarının yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürülmesi gayrimenkul piyasasını daha da hareketlendirecektir. Yıllar önce araç alım satımlarında da uygulanan yüksek oranlı alım/satım vergisi sektörde bazı olumsuzlukları beraberinde getiriyordu. Aynı olumsuzluklar gayrimenkul sektöründe tapu alım satım harçlarında da yaşanmakta. Dolayısıyla bu hususta yapılacak düzenlemelerin sektöre olumlu bir ivme kazandıracağına inanıyorum.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Emlak, alanında, başarısıyla, tarihe, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı