Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 14:43 Bu haber 63600 kez okundu
 
Eylül ayında stok erime hızı son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti
‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Eylül 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Eylül ayında 5.02 olarak kaydedilen stok erime hızı, son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.
Konut Haberi
Eylül ayında stok erime hızı son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Eylül 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Eylül ayında 5.02 olarak kaydedilen stok erime hızı, son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında peşinat kullanımı 59, banka kredisi kullanımı 19, senet kullanımı ise 22 oranında kaydedildi. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 5’inin yabancılara yapıldığı Eylül ayında fiyatlar, bir önceki aya göre 0.37 nominal oranda azaldı, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2.36 oranında arttı.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Eylül ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelediğimizde, peşinat ve banka kredisi kullanımının arttığını senet kullanımının ise azaldığını görüyoruz. Eylül ayında banka kredisi kullanım oranı 19’a ulaşsa da, faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı yükselmeye devam edecektir. Aynı zamanda Eylül ayı stok erime hızının, son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmesinde konut kredisi faiz indiriminin payı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Eylül ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: "Eylül ayında bir önceki aya göre 0.37 oranında azalış, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2.36 oranında artış gerçekleşti. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 5.32’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi. Eylül ayında 5.02 olarak kaydedilen stok erime hızı son 1 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşmiş görünüyor. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, peşinat kullanım oranında Ağustos ayına göre Eylül ayında 43.76'lük, banka kredisi kullanım oranında ise 25.08'lik bir artış söz konusu.”

 

Yeni konutlarda fiyat artışı 0.43

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Eylül ayında bir önceki aya göre 0.37 nominal azalış, geçen yılın aynı dönemine göre 2.36 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise 86.70 oranında nominal artış gerçekleşti.

1+1 ve 3+1’de artış

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Eylül ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde 0.48 oranında artış, 2+1 konut tipinde 0.73 oranında azalış, 3+1 konut tipinde 0.53 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde 0.67 oranında nominal azalış yaşandı.

 

Yabancıya satışlar son 6 aylık ortalamanın altında

 

Eylül ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 5’lik (son 6 aylık ortalama 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda 37 oranında 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

 

Peşinat ve banka kredisinde artış, senet kullanımında azalış

 

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Eylül ayında peşinat kullanımının 59, banka kredisi kullanımının 19 ve senet kullanım oranının 22 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Ağustos ayında peşinat kullanımı 41, senet kullanımı 44, banka kredisi kullanımı ise 15 oranında gerçekleşmişti.

 

Stok erime hızında önemli artış

 

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Eylül ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda 5.02 oranında erime gözlendi. Ağustos ayı stok erime hızı 3.18 oranında gerçekleşmişti. Eylül ayında satışı gerçekleştirilen konutların 76’sı  bitmiş, 24’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu.  

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Eylül, ayında, stok, erime, hızı, son, bir, yılın, en, yüksek, seviyesinde, gerçekleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica