Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 17:49 Bu haber 19663 kez okundu
 
Hayalinizdeki Evi Kuşadası’nda Bulmanın En İyi Yolu
Tanıtım Haberi
Hayalinizdeki Evi Kuşadası’nda Bulmanın En İyi Yolu

İnsanlar ekonomik kararlar alırken genelde birçok yönden düşünceli davranırlar. Örneğin ev satın almak istediğinizde, vereceğiniz kararlarda hayatınızı en büyük etkileyecek ekonomik noktalardan biri olacaktır. Buna bağlı olarak, doğru bir ev satın almak isteyecek ve birçok olasılığı genel yapı itibariyle değerlendirmeye koymak isteyeceksiniz.

Satın alım süreçleriyle ilgili olarak, doğru evi bulacağınıza inandığınız emlak siteleri içerisinde bölge seçimiyle beraber en doğru ev bulunduğunuzda, emlak danışmanıyla görüşürsünüz ve evi görmek istersiniz. Uygun olduğunu düşündüğünüz hem isteklerinize uyan hem de mevki olarak uygun bir evi bulduktan sonra yapacağınız ekonomik kararlar ile, evi satın almak ister veya istemezsiniz. Burada sizi etkileyeceği gibi dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu konudaki dikkat edilesi konular nelerdir, kesinlikle göz atmanızı öneririz.

 

Satın Alınacak Evin Hukuki Sorunu Olmamalı

 

Satın alınacak bir ev, size hiçbir şekilde hukuki yönden sorun çıkartmamalıdır. Tapusu olan evler, yapı ruhsatına dair tüm izinler alınmış olan evler tercih edilmelidir. Herhangi bir şekilde ipoteği olan ev veya haciz kararı olan yapıdan uzak durmaya özen gösterin.

 

Evin size çıkartacağı özel masraflar ve düzenli maliyetleri en başta öğrenmelisiniz. Örneğin, evde kendiniz oturacaksınız ve aidat masrafları düzenli olarak karşınıza çıkar. Bu gibi durumlar için, aidat bedelini öğrenerek uçuk rakamlardaki aidat bedeli olan evler yerine doğru fiyatlandırma sunan aidat bedelleri olan evler değerlendirilmelidir.

 

Yakın ve gelecek zamanlarda herhangi bir sorun olmaması için mimar projesini, belediye imar müdürlüğüne ulaşarak kontrol edebilirsiniz. Buna göre satılık daire ilanları içerisinde satın alacağınız dairenin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını da araştırmalısınız. Yapı denetim şirketleri, bu gibi raporlar sunmaktadır. Eğer Kuşadası satılık daire ilanlarını inceliyor ve buna göre araştırmalar yapıyorsanız, birçok yerin hem doğru proje ile yapıldığı hem de deprem yönetmeliğine uygun olduğunu araştırmalarınızla da doğrulayabilirsiniz.

 

İkinci El Konut Alırken Bunlara Dikkat!

 

Eğer ikinci el konut almak istiyorsanız, bu konuda yapabilecekleriniz arasında birtakım özelliklerde vardır.

  • Zemin, parke sağlam mı kontrol ediniz. Kapılarda veya pervazlarda sorun olup olmadığına dair kontrolleri yapınız.
  • Tadilat ihtiyacı olup olmadığını inceleyiniz.
  • Eve ait tüm geçmiş dönem borçları araştırarak, vergi – su – elektrik borcu varsa kapattırınız.
  • Evin toplu taşımalara olan yakın – uzaklık durumunu kontrol ediniz.
  • Eğer varsa alışveriş merkez, okul, hastane veya park gibi alanların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Elektrik, telefon gibi sistemlerde de sorun olup olmadığını kontrol ettirebilir veya edebilirsiniz.
  • Doğalgaz, sıhhi tesisat ya da benzer gibi konularda da ikinci el konut alımında tesisat onarımı veya yenileme süresi geldiğini/gelmediğini kontrol edebilir, problem çıkmadan çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

Bu ve benzer konularda yoğun bir uğraş içerisinde olmak yerine, tüm özellikleriyle birlikte sizlere doğru bilgileri veren bazı emlak ofisleri de bulunur. Eğer Aydın’da ilçe Kuşadası olacaksa, konuyla ilgili görüşebileceğiniz birçok emlak ofisi arasından güvenebileceğiniz ve sizlere doğru bilgileri aktaran emlak danışmanlarıyla görüşmeler yapabilir, güvenli daire alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Hayalinizdeki, Evi, Kuşadası’nda, Bulmanın, En, İyi, Yolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica