Haber Detayı
30 Eylül 2018 - Pazar 23:29 Bu haber 12183 kez okundu
 
İnohom akıllı ev sektöründe yerli olmanın gururunu yaşıyor
Sektörde adından söz ettiren yerli teknoloji markamız İnohom Akıllı Ev Sistemleri Genel Müdürü Gökhan Tekdemir firmasıyla ilgili bilgiler verdi sorduğumuz soruları yanıtladı.
Röportaj Haberi
İnohom akıllı ev sektöründe yerli olmanın gururunu yaşıyor

Sektörde adından söz ettiren yerli teknoloji markamız İnohom Akıllı Ev Sistemleri Genel Müdürü Gökhan Tekdemir firmasıyla ilgili bilgiler verdi sorduğumuz soruları yanıtladı.

Firmanızın faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Firmamız GST Elektronik Ltd. Şti. 2012 yılında teknogirişim sermaye desteği alarak, ülkemizin ihtiyacı olan yüksek teknoloji alanında Ar-Ge ve üretim yapmak üzere 3 ortak olarak kurulmuş ve Uşak Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde bulunan ofisinde akıllı bina sistemleri konusunda Ar-Ge çalışmalarına başlamıştır. Şu anda güçlü Ar-Ge ve üretim ekibimiz ile her geçen gün ürün çeşitliliğimizi ve ürün kabiliyetlerimizi arttırarak sektörün öncü firması olmayı hedefliyoruz ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.     

2014 yılında akıllı bina sistemleri alanında İnohom markasıyla ticari faaliyetlerine başlayan firmamız, şu anda bayilik kanalı ile ülke içindeki satış, pazarlama ve teknik destek faaliyetlerini yürütmektedir.  

Sunduğunuz ürünler, hizmetler ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Geliştirdiğimiz akıllı bina sistemlerimiz ile hayatı biraz daha kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizin kullanım alanları; konut, ofis, işyeri, otel vb tüm yaşam alanları şeklinde tanımlayabiliriz. Ürün yelpazemiz içinde dokunmatik kontrol panelleri, akıllı cam anahtarlar, anahtar arkası arabirimler, çok kanallı kontrol cihazları ve kablosuz sensörler gibi çok sayıda ürün bulunmaktadır.

Özellikle STP (Smart Touch Panel) isimli cam anahtarımız aydınlatma, perde-panjur, ısıtma-soğutma ve multimedya kontrollerini tek cihaz üstünde toplayarak oda duvarında bulunan kalabalık mekanik anahtarların ve klasik oda termostatının yerini alarak, estetik ve teknolojiyi bir arada sunmaktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere oranla Küçük bir şehir olan Uşak merkezli bir firma olmanız açısından, bu dezavantajı nasıl bertaraf ediyorsunuz?

Her ne kadar zorlukları olsa da biz bu durumu dezavantajdan ziyade avantaj olarak görüyor, üretmek için büyük şehirde olmanın bir zorunluluk olmadığını düşünüyoruz. Küçük şehirde maliyetler daha düşük, bu sayede Ar-Ge ve üretimle ilgili yatırımlarımıza daha fazla bütçe ayırabiliyoruz. Ayrıca küçük şehirde yaşamak, özellikle ulaşım çok daha kolay olduğu için iş veriminin daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Yazılım ve donanım geliştirme çalışmalarımızın yanında, üretimle ilgili aşamaları da kendi makina parkımız içinde yapıyoruz. Bu sayede müşterilerimize kısa sürede ürün sağlayabiliyor, talepler doğrultusunda projeye özel çözüm üretebiliyoruz.

Geliştirdiğimiz sistemler kablosuz (RF) haberleşme teknolojisi sayesinde altyapı ve kablolamaya gerek kalmadan kolayca devreye alınabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden uzak erişimle kontrol ve yeni bir İnohom kablosuz (RF) ürününü sisteme eklemek için harici bir gateway ihtiyacının olmaması, mobil uygulamaların ücretsiz olması ve yıllık server ücreti gibi ilave masrafların olmamasını avantajlarımız olarak görüyoruz.     

Ürün gruplarımız içinde bulunan NOVA Panel için kendi başına bir akıllı ev çözümü diyebiliriz. Üzerinde bulunan 10Amper kapasiteli 6 çıkış ile gaz ve su kesme, priz enerjileri, asansörü kata çağırma ve daire giriş aydınlatması gibi kontroller yapılabilir. Ayrıca dahili termostat fonksiyonu sayesinde kombi kontrolü aç/kapat yerine derecesel olarak yapabilmekte, bu sayede 30’ a varan oranda tasarruf sağlanabilmektedir.

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız ürün ve hizmetler var mı?

Aslında ilerleyen süreçte hayata geçirmeyi planladığımız pek çok projemiz var. Yapay zekaya sahip bir enerji yönetim sistemi bunlardan bir tanesi. Evinizde hangi cihaz ne kadar tüketiyor ve ay sonunda gelecek faturanızı akıllı telefonunuz ile görebileceksiniz. Ayrıca olması gerekenden fazla tüketim yapan cihazlarınızı size bildiren bir yapı olacak. Tüm bu saydıklarımı Smart Energy Meter adını verdiğimiz yeni bir ürün ile yapmayı planlıyoruz.

Bunun haricinde “Eller Serbest” adını verdiğimiz bir projemiz daha var ki, bu teknoloji ile birlikte akıllı ev kavramı çok farklı bir deneyim haline gelecek diyebilirim.

Ülkemizde son dönemde önemli bir ivme kazanan akıllı binalar konusunda ne düşünüyorsunuz, sizce yeteri kadar önem veriliyor mu ve kullanım konusunda ne kadar başarılıyız?

Gelişen teknoloji ve fiyatların inmesiyle birlikte bu sistemlere olan talep her geçen gün artıyor. Buna rağmen akıllı bina kavramının ülkemizde doğru anlaşıldığını düşünmüyorum. Sadece aydınlatma aç/kapa yapan veya güvenlik amaçlı uygulanmış bir görüntülü diafon sistemi insan hayatını belli ölçüde kolaylaştırabilir. Öyle projelerle karşılaşıyoruz ki sistem akıllı telefon ile kontrol edilemiyor veya sadece basit bir kaç kontrol yapılabiliyor. İlerleyen zamanda sektörde belli standartlar oluşacak ve gerçek anlamda hayatı kolaylaştıran sistemler ve bunları üreten firmalar ön plana çıkacak diye düşünüyorum.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İnohom, akıllı, ev, sektöründe, yerli, olmanın, gururunu, yaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica