Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 15:41 Bu haber 6024 kez okundu
 
İnternet ve Nesneler: IVEN ile teknolojiyi yakalayın
Iven ismi aslında İnternet ve Nesnelerden gelen, ve tek alanı Nesnelerin İnterneti olan Iven, 4 senedir firmaların dijital dönüşümüne rehberlik eden bir platform sağlayıcı ve IoT destekçisi olarak sektörde yer alıyor.
Röportaj Haberi
İnternet ve Nesneler: IVEN ile teknolojiyi yakalayın

Firmalar, Nesnelerin İnterneti’ni bir ürün olarak görme yanılgısındalar. Oysa Nesnelerin İnterneti bir ürün değil firmaların girmesi gereken bir dijital dönüşüm işidir. Genç girişimcilerden oluşan Iven firması yetkilileri konuyla ilgili sorularımızı yanıtladılar.

 

Sunduğunuz ürünler, hizmetler ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

 

Iven, bulut platformu sağlayan ve elektronik cihaz üreticileri için özel çözümler sunan bir İnternet ve Nesneler şirketidir. Iven akıllı ev aletleri, iklimlendirme sistemleri, su arıtma sistemleri gibi alanlarda aktif olarak faaliyet gösterir. Iven olarak cihaz üreticilerine yeni gelir modelleri ve satış kanalları keşfedip geliştirmelerine, satış sonrası ve operasyonel maliyetlerini azaltmalarına ve Ar-Ge faaliyetlerini desteklemeleri için verileri izleyip ölçümlemelerine olanak sağlıyoruz.

 

Firmanızın akıllı binalar için sunduğu hizmetler nelerdir?

 

Akıllı binalar için sunduğumuz hizmetlerden bahsetmek gerekirse, ortam iklimlendirmesi ve ev yaşamına kolaylık sağlayan küçük ev aletleri alanlarında projeler gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Buna ek olarak akıllı aydınlatma, akıllı kilit, asansör ve jeneratör sistemleri üzerine üreticilere ve son kullanıcıya dokunacak çözümlerimiz ve projelerimiz mevcut.

 

Gerçekleştirdiğimiz projelerden, iklimlendirme sistemleri ile hayata geçirdiğimiz çalışmanın odak noktası firmanın yaşadığı problemler ve bunun üzerine bizim yarattığımız değerler üzerine olduğunu söyleyebiliriz.

 

Firmanın, verilerin anlık depolanması, satış sonrası hizmetlere gelen yanlış arıza ihbarları ve cihazların farklı kullanıcılar tarafından takibinin sağlanması konusundaki çözüm arayışlarına, Iven olarak, geçmişe dönük verilerin depolanmasıyla raporlama yapılabilmesi, birden fazla kullanıcı tipi için aralarında bir yapı kurulması ve anlık takip ve kontrol platformuyla cihazların uzaktan izlenmesi sayesinde, satış sonrası hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinde artışla hem üretici hem kullanıcı tarafından ürün kullanımında maksimum verim elde edilmesini sayabiliriz.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

 

Global düzeyde 450’den fazla IoT Platform firması bulunmakta ve odaklandıkları alanlar açısından birbirlerinden ayrışmaktadırlar. Biz de dikeyde uzmanlaştığımız ev aletleri (home appliances) sektöründe rakiplerimizden ayrılmaktayız. Ek olarak sunduğumuz servislerle(Cihaz sağlığı raporları, Son kullanıcının cihazı kullanma alışkanlıkları, Satış Sonrası Servislere ve Mobil Uygulamalara Entegrasyon modülleri) de ev aletleri sektöründeki diğer IoT Platformlarına karşı rekabet avantajı kazanmış durumdayız.

 

Amazon, Thingworx gibi firmalar Platform of Platforms olarak geçmekte, yani dikey problemlerden çok, yatayda altyapı ve ölçeklenebilir sistemlere odaklanmış durumdalar. Sektörlere özel(Örn: Enerji, Otomotiv, Ev) problemleri ise burada konumlandırmak istedikleri dikeye odaklanmış IoT Platformları ile çözmek istiyorlar. Çünkü buradaki dikey IoT Platformları da günün sonunda, bu Platform of Platforms dediğimiz yapıları kulllanıyor. Bizim platformumuz da bu tarz yatay çözümler sunan firmalara uyumlu çalışabilecek altyapıya sahiptir. Yani bunlara rakip ürün değil, aksine beraber sunulabilecek çözümdür. Bizim Iven olarak farkımız, müşteri ihtiyaçlarının kendi özelinde daha karşılanabilir ve kendi problemleri üzerinde tasarlanmaya daha uygun olan dikey çözümler üzerinden gitmemizdir.

 

Ülkemizde ve dünyada son dönemde önemli bir ivme kazanan akıllı şehirler, akıllı binalar ve nesnelerin interneti konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu gelişmenin sonucunda sektör nasıl bir dönüşüm yaşayacak?

 

Çevre duyarlılığı arttıkça, akıllı şehirler ve akıllı binaların dönüşümü de daha hızlı bir biçimde gelişiyor olacak. Bu dönüşüme öncülük edecek olan nesnelerin interneti, yeni bir ekonomi oluşturacak ve sürdürülebilirliği sağlayacaktır.

 

Bu ekonominin sağlıklı büyümesi ve teknolojinin akıcı gelişebilmesi için startup firmalara güvenilmesi, fırsatlar verilmesi ve yatırım yapılması gerekmektedir. Büyük oyuncular buradaki yükü kendi başlarına alabileceklerini ve götürebileceklerini düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Çünkü IoT bir ekosistem işidir ve bu ekosistemin kilit parçalarını startuplar oluşturmaktadırlar.

 

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız ürün ve hizmetleriniz nelerdir?

 

Halihazırda ev aletlerinde gerçekleştirdiğimiz projelere ek olarak, bu alanda çeşitlilik hedefliyoruz. Ürünlerin satış sonrası servislerine ve teknik sorunlarına daha çok destek olarak ve çözüm üreterek, bir kullanıcı yol haritası çıkarıp, müşterilere kullanıcı alışkanlıkları hakkında daha net sonuçlar sunmayı hedefliyoruz. Ek olarak cihazlara dair önceden bozulma zamanlarının tahmini gibi satış sonrası hizmetlere önemli katkı sağlayacak kritik projelerde de kendimizi gösteriyor olacağız. Hedefimiz ise müşterilerimizin Ar-Ge, Satış Sonrası ve Pazarlama gibi tüm departmanlarına değer katmaktır.

 

Bunlara ek olarak farklı markalardaki bağlı ev eşyalarının birbirleriyle Iven üzerinden konuşmasını sağlayacak altyapıyı sunmak istiyoruz.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İnternet, ve, Nesneler:, IVEN, ile, teknolojiyi, yakalayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica