Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 17:27 Bu haber 13778 kez okundu
 
Konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı
‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ağustos 2019 sonuçları açıklandı.
Konut Haberi
Konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ağustos 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların 49’unun bitmiş, 51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Temmuz ayında, banka kredisi kullanımı 14’lük oranla önceki iki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı bir önceki aya göre 8 puan arttı. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 5’inin yabancılara yapıldığı Temmuz ayında fiyat artışı, bir önceki aya göre 0.32, geçen yılın aynı dönemine göre 2.75 oranında gerçekleşti. 

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Temmuz ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 14 olan banka kredisi kullanım oranının Temmuz ayında da aynı kalması, sektörün yüksek faizden olumsuz etkinlendiğini gösteriyor. Ancak Ağustos ayının ilk günlerinde kamu bankalarının başlattığı faiz indirimi hamlesiyle, özellikle beklemede olan kesimler harekete geçecek ve konut kredisi kullanımı yeniden artacaktır. Konut kredisi kullanım oranındaki artışı Ağustos ayı itibarıyla görmeye başlayacağız” dedi.

 

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise Temmuz ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre 0.32, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2.75 oranında artış gerçekleşti. Stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde, Temmuz ayında stoklarda adet bazında erime oranı 2.32 seviyesinde görünüyor. Temmuz ayında satışı gerçekleştirilen konutların 49’u bitmiş, 51’i ise bitmemiş konut stoklarından oluşuyor. Konut bedeli ödeme yöntemlerini incelendiğimizde, Temmuz ayında Haziran ayına göre senet kullanımında 21'lik bir artış, peşinatlı alımlarda ise 16'lık bir azalış olduğunu gözlemlemekteyiz."

 

Yeni konutlarda fiyat artışı 0.32

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Temmuz ayında bir önceki aya göre 0.32, geçen yılın aynı dönemine göre 2.75 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise 86.60 oranında nominal artış gerçekleşti.

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Temmuz ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde 0.32 oranında artış, 2+1 konut tipinde 0.42 oranında artış, 3+1 konut tipinde 0.26 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde 0.18 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancılara satılan konutların 38’i 1+1

Temmuz ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 5’lik (son 6 aylık ortalama 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda 38 oranında 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Peşinat oranı 42

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Temmuz ayında peşinat kullanımının 42, banka kredisi kullanımının 14 ve senet kullanım oranının 44 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Haziran ayında peşinat kullanımı 50, senet kullanımı 36, banka kredisi kullanımı ise 14 oranında gerçekleşmişti.

 

Stok erime hızı 2.32

 

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Temmuz ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda 2.32 oranında erime gözlendi. Temmuz ayında satışı gerçekleştirilen konutların 49’u bitmiş, 51’i bitmemiş konut stoklarından oluştu.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Konut, kredisi, kullanımı, yüzde, 14’te, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica