Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 23:11 Bu haber 828 kez okundu
 
Konut Sigortası Nedir?
Tanıtım Haberi
Konut Sigortası Nedir?

Evini güven esası ile korumak amacıyla sigorta yaptırmak isteyen pek çok kişi vardır. Ancak bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmayanlar için esas merak edilen konu konut sigortası nedir? sorusudur.

Dışarıdan gelecek tehdit ile risklere karşı evini ve eşyalarını güvenceye almak isteyenler için bu konu oldukça önemlidir. Bu sigorta evini, evin içindeki değerli ve kıymetli eşyalarını güvence altına alarak korumak isteyenlerin temel ihtiyaçlarını karşılama amacı taşımaktadır. Bu nedenle konut sigortası nedir? Güvence altına alınan şeyler nelerdir? Konut sigortasının özellikleri nelerdir? Gibi merak edilen konuların açıklığa kavuşturulması faydalı olacaktır.

Konut Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Ev sahibi veya kiracıların ev ve eşyalarını koruma altına alan bir sigorta türüdür. Evinizin veya eşyalarınızın başına gelebilecek doğal afet, yangın ve hırsızlık gibi olumsuzluklara karşı güvence altına alınarak koruma sağlanmasıdır. Herhangi bir risk oluşması durumunda ortaya çıkan kayıpların bedelini karşılama vazifesi üstlenmektedir. Başlangıçta da belirtildiği gibi konut sigortası yaptırmak için sadece ev sahibi olmaya gerek yoktur. Kiracılarda sadece eşya teminatı için gerekli olan tutar sigorta sayesinde koruma altına alınabilir. Bu koruma ile en değerli eşyalar eşya sigortasıyla güvence altına alınmış olur. Oluşacak herhangi bir kayıp veya zarar en az seviyeye çekilmiş olacaktır.

Konut Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Konut sigortasının kapsadığı riskler iki bölüme ayrılmaktadır. Ana ve ek güvencelere ayrılan riskler yer almaktadır. Sigorta şirketlerine göre güvence seçenekleri farklılık göstermektedir. Ancak bu farklılık ile beraber konut sigortası teminatlarında ortak olan ana teminat kısmıdır. Bu kısımda yangın teminatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ana teminat kısmında yer alan yangın teminatı ile yangın, yıldırım ve infilak gibi olaylarda meydana gelen zararlar koruma altına alınmaktadır. Konut sigortasının ek teminatları ise Grev, lokavt, halk hareketleri, cam kırılması, ferdi kaza, hırsızlık, yardım hizmetleri, duman, enkaz kaldırma gibi daha birçok ek teminat yer almaktadır.

Konut Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Konut sigortasının ne olduğu ve hangi riskleri kapsadığını açıkladıktan sonra bu sigortanın sahip olduğu avantajlara da yer vermek gerekmektedir. Bu avantajlar sayesinde sigortayı yaptırma niyeti taşıyan kişilerin bilgi sahibi olmalarına olanak sağlanmış olacaktır.

Konut sigortasının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Büyük Risklere Büyük Koruma
  • Tesisat Sorunlarına Kesin Çözüm
  • Kiracılara Ayrıcalıklı Hizmet
  • İnsanı Sigortalayan Konut Sigortası
  • Enflasyona Karşı Hizmet

 

Tüm bu avantajlar sizin ihtiyacınız olan koruma talebinin özelliklerine göre şekillenmektedir. Her bir ihtiyaca yönelik konut sigortası avantajları değişiklik göstermektedir.

Konut Sigortası Nereden Yaptırılır?

Konut Sigortası yaptırmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Alacağınız hizmetin verimli şekilde sonuçlanması için bu noktaları ayrıntılı olarak değerlendirmeniz şarttır. Dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde belirtilebilir. İhtiyacınız olan güvenceyi iyi tespit edin.

  • Konutun hangi riski ile ilgili sigorta talebinde bulunacağınız karar verin.
  • Konut Sigortası yaptıracağınız yeri iyi araştırın.
  • Sigorta şirketinin sunmuş olduğu teminatlar sizin çıkarlarınız ile uyum içinde olsun.
  • Yaptıracağınız sigortanın gerçekten tüm risklerini kapsayacak güvenceyi sunuyor olmasına dikkat edin.

 

Bu noktalara dikkat etmeniz ile birlikte yaşayacağınız olumsuz durumlar karşısında koruma sağlanmış olacaktır. Risklerin tespit edilip güvence altına alınması büyük öneme ve değere sahip olmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konut, Sigortası, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica