Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 09:01 Bu haber 19936 kez okundu
 
Markalı konut projelerinde satışların 10’u yabancıya yapıldı
Konut Haberi
Markalı konut projelerinde satışların 10’u yabancıya yapıldı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Nisan 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların yüzde 49’unun bitmiş, 51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Nisan ayında, banka kredisi kullanım oranı bir önceki aya göre 6 puan arttı. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 10’unun yabancıları yapıldığı Nisan ayında fiyat artışı, bir önceki aya göre 0.22, geçen yılın aynı dönemine göre 2.38 oranında gerçekleşti.

 

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Nisan ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Şubat ayında 13 olan banka kredisi kullanım oranının, Mart ayında 15’e, Nisan ayında da 21’e yükselmesi, kredisi kullanımında yılın ilk ayında başlayan hareketliliğin sürdüğünü gösteriyor. Ayrıca Şubat ayında 4, Mart ayında 9 oranında gerçekleşen yabancı yatırımcıya satışlar, Nisan ayında 10’a yükseldi. Yabancı yatırımcılara satışların önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi. 

 

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise Nisan ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, nisan ayında bir önceki aya göre 0.22, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2.38 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar 10 oranında gerçekleşmiş olup, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konut tipinin tercih edildiği gözlenmiştir. Nisan ayında yapılan konut satışlarında, Banka Kredisi kullanım oranının (21) önceki aya göre ciddi bir artış yakaladığını görüyoruz (Önceki ay 15, son 6 aylık ortalama ise 13).“

 

Yeni konutlarda fiyat artışı 0.22

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Nisan ayında bir önceki aya göre 0.22, geçen yılın aynı dönemine göre 2.38 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise 84.70 oranında nominal artış gerçekleşti.

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Nisan ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde 0.49 oranında azalış, 2+1 konut tipinde 0.75 oranında artış, 3+1 konut tipinde 0.05 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde 0.62 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancılara satılan konutların 48’i 2+1

Nisan ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların 10’luk (son 6 aylık ortalama 9) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda 48 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

 

Kredi kullanımı 6 puan yükseldi

 

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Nisan ayında peşinat kullanım oranı 44, banka kredisi kullanım oranı 21 ve senet kullanım oranı 35 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Mart ayında peşinat kullanımı 43, senet kullanımı 42, banka kredisi kullanımı ise 15 oranında gerçekleşmişti.

 

Stok erime hızı 2.62

 

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda 2.62 oranında erime gözlendi. Nisan ayında satışı gerçekleştirilen konutların 49’u bitmiş, 51’i bitmemiş konut stoklarından oluştu.

 

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör:
Etiketler: Markalı, konut, projelerinde, satışların, 10’u, yabancıya, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica