Haber Detayı
23 Şubat 2018 - Cuma 10:47 Bu haber 2367 kez okundu
 
Sakarya’ya Akıllı Şehir Teşvik Özel Ödülü
Akıllı Şehir Haberi
Sakarya’ya Akıllı Şehir Teşvik Özel Ödülü

Kongre’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, belediye başkanları ve davetliler yer aldı. Açılış konuşmaları ve 1. Oturumun ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kentsel Stratejiye Dayalı Akıllı Şehir Teşvik Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ödülü TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’ten aldı. Başkan Toçoğlu, ‘Kentsel Stratejinin ve Entegrasyonunun Kentsel Dönüşüm Süreci İçin Önemi’ başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde konuşan Başkan Toçoğlu, “Şehir, içinde yaşayanlarıyla, mekanlarıyla, kurumlarıyla, ulaşım ağlarıyla, ekonomisiyle, teknolojisiyle şehirdir. Şehri şehir yapan, içindeki fonksiyonların birbiriyle olan ilişkisidir, bağıdır.

 

Bizim için şehir, medenileşme hali, medeniyet yolculuğudur. Şehirleri inşa ederken medeniyetimizi de inşa etmiş olmaktayız. Bu hassasiyeti korurken karşımızda ise çok daha büyük bir soru cevabını beklemekte; Şehirlerde nüfusun artmasıyla ortaya çıkan kentleşme sorunlarını nasıl çözeceğiz? Yaşanan nüfus değişimleri, göç olgusu, hızlı ve çarpık kentleşme, şehirlerin ulaşım, eğitim, sağlık, güvenlik, çevre, su, enerji, atık yönetimi gibi birçok alanda altyapıyı zorlamakta yeni sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bu ihtiyaçların sürdürülebilir bir biçimde karşılanması için yenilikçi ve akıllı çözümlere yönelmemiz ve bu çözümleri politika haline getirmemiz gerekmektedir. Bu yenilikçi çözümler sayesinde üretime odaklanmış, kendi kendine yeten, her türlü ihtiyacını, daha az enerji, daha düşük maliyet ve daha az zamanda daha çok hizmet veren şehirler inşa etmeliyiz” dedi.

 

Toçoğlu, “AKOM’u inşa ettik. Akıllı Şehir uygulamalarını kullanıma sunduk. Türkiye’nin İlk Akıllı Meydan projesini hayata geçireceğiz. Akıllı Şehir sistemiyle şehrin ihtiyaçlarını yönetebiliriz. Büyükşehir Belediyesi olarak gelişen dünyaya ayak uydurmak ve daha da yaşanabilir bir Sakarya’yı inşa edebilmek amacıyla teknoloji ile şehri entegre ediyor, modern bir şehri vatandaşlarımızla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu. Başkan Toçoğlu, oturumun ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Akıllı Şehirler’ platformunu ziyaret etti. 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Sakarya’ya, Akıllı, Şehir, Teşvik, Özel, Ödülü,
Yorumlar
Haber Yazılımı