Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 15:44 Bu haber 2356 kez okundu
 
Sınırsız Enerji Kaynağı Güneş Enerjisi Paneli
- Haberi
Sınırsız Enerji Kaynağı Güneş Enerjisi Paneli

Elektrik ihtiyacını ve ısınma giderlerini kendisi karşılamak isteyen kişiler ve işletmeler son yılların en çok rağbet gören güneş enerjisi panelini tercih ediyor. Yenilebilir, doğa dostu, ekonomik ve sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden faydalanmak tercih edilebilecek en doğru seçeneklerden birisi. Gelişmiş ülkelerde çok daha ileri boyutta kullanıma ulaşan yüzlerce güneş paneli ile kurulan devasa güneş enerji santralleri mevcut. Ülkemizde yeni yeni büyümeye başlayan güneş enerjisi sektörü şimdiden epey ilerleme kat etmiş ve birçok okulun, alışveriş merkezinin, konutların ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor.

Güneş enerjisi kurmak için öncelikle bilinmesi gerekenler güneş panellerinin monte edileceği yerin günlük güneşlenme süresi ve durumunun elverişli olmasıdır. Sis, kar yağışı, gölgelenme gibi etkiler güneş panellerinin verimini doğrudan etkileyen hususlardır. Hem kişilerin ekonomik durumlarına hem de ülke bütçesine katkı sağlayabilme potansiyeli olan güneş enerjisi paneli kurulumu düşünüyorsanız, işte tüm avantajları ve bilmeniz gerekenler…

Yüksek Verimli Enerji Üretimi

Güneş paneli kendisini meydana getiren onlarca fotovoltaik güneş pilinin seri veya paralel bağlanmasıyla elektrik üretimi sağlar. Güneş ışınları bu panellerdeki piller içinde çeşitli tepkimelerin oluşmasıyla elektrik üretimini başlatır ve inverter, jel akü gibi cihazlar ile gerekli dönüşüm ve uygunluğu tamamlanarak cihazlara iletilir.

Güneş enerji paneli kurmak önce herkes için göz korkutucu ve yüksek maliyetli gelse de aslında bir yıllık elektrik faturasını hesaplayarak böyle olmadığını kolayca fark edebilirsiniz. Güneş paneli fiyatları her bütçeye uygun olacak şekilde farklı materyallerden, farklı verim ve kapasite oranlarına bağlı olarak üretilebiliyor. Daha hesaplı olması açısından belki paket güneş paneli seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Toplam maliyeti öğrenmek için yapılması gereken belli çalışmalar vardır.

Güneş panelinden elde edilecek verimin maksimum olması adına yapılan bölge fizibilite çalışmaları; doğrudan güneş alan ve günün belli saatlerinde güneş alan yerler tespit edilir. En verimli bölgeye karar verilir. Güneş paneli konumu çok önemli olduğundan elektrik ihtiyacı çok fazla olmayan alanlar için (karavanlar veya tekneler gibi) yarı esnek güneş panelleri de değerlendirilmesi gereken seçenekler arasında yer alır. Fakat tarımsal alanlar, konutlar gibi sabit mekanlar söz konusu olduğunda maksimum verim elde etmek adına monokristal güneş panelleri tercih edilmelidir.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş paneli fiyatları malzeme, kalite ve kapasite gibi özellikler ile farklılık gösterdiği için monokristal ve diğer çeşit olan polikristal güneş panelleri arasında da belirgin farklar vardır. Fakat daha hesaplı olmasına aldanarak eğer çok yüksek güçte bir enerji üretimi beklenen alanda monokristal yerine polikristal güneş paneli kullanılacaksa zannedildiği gibi verim sağlamayabilir.

Polikristal güneş panellerinin fiyatları daha hesaplıdır çünkü üretilen enerji verimi de daha düşüktür. Dönemlik kullanılan bağ evi, çiftlik evi, tekne ve karavan gibi yerlerde kullanımı uygun olabilir. Fakat bir okulun, fabrikanın ya da bir evin eksiksiz tüm elektronik cihazlarını karşılayacak elektrik üretimi istiyorsanız o zaman monokristal güneş panellerini tercih etmelisiniz.

Bunların yanı sıra güneş enerjisi fiyatları ne olursa olsun kendini bir yıl dolmadan amorti edecektir. Kısa aralıklarla zam gelen elektrik faturaları nedeniyle bütçeyi kontrol etmekte zorlanırken, güneş enerjisi kullanarak bu durumla baş etmek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca güneş enerjisinden üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satma ihtimali de olduğundan, maliyeti çok daha kısa sürede sıfırlayarak kar etmeye bile başlayabilirsiniz. Genellikle evlerde en fazla tercih edilen 250 W güneş paneli fiyatları yaklaşık 600-700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Güneş enerji sistemleri üretimi ve kurulumu hakkında uzmanlaşmış firmalarla iletişime geçerek bütçenize en uygun seçeneği bulabilirsiniz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sınırsız, Enerji, Kaynağı, Güneş, Enerjisi, Paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı