IoT cihazlar için ortak bağlantı standardı geliyor
IoT cihazlar için ortak bağlantı standardı geliyor
Doğal Taş Cepheler - Planlama İlkeleri – Projeler ve Yapılar
Doğal Taş Cepheler - Planlama İlkeleri – Projeler ve Yapılar
LG, Home Connectivity Alliance’a katıldı
LG, Home Connectivity Alliance’a katıldı
Rüzgar Enerjisi  (Wind Power)
Rüzgar Enerjisi (Wind Power)
Akıllı Yapılar - (Semih Çalapkulu)
Akıllı Yapılar - (Semih Çalapkulu)
Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 21:12 Bu haber 110440 kez okundu
 
Somfy Türkiye pazarına güveniyor
Somfy Türkiye Genel Müdürü Semih Görür, 1969 yılında Fransa’da kurulan Somfy markasının Türkiye’deki faaliyetlerinden ve akıllı evlere olan katkısından söz ederek sorularımızı yanıtladı.
Röportaj Haberi
Somfy Türkiye pazarına güveniyor

1969 yılında Fransa’da kurulan Somfy’nin, konutlardaki ve ticari binalardaki açılır-kapanır mekanizmalar için ileri teknolojili motorlar ile akıllı ev sistemleri üreten dünya çapında bir marka olduğunu belirten Somfy Türkiye Genel Müdürü Semih Görür,  “Şirketimiz kurulduğu günden bugüne 100 milyondan fazla motor üretmiş bulunuyor. Dünyanın 8 farklı noktasında yapılanmış olan üretim tesislerimizde günde ortalama 70 bin motor üretiliyor. Dünya genelinde her yıl 20 binin üzerinde profesyonel müşteri ve milyonlarca tüketici, yaşam alanlarında Somfy ürünlerini kullanmayı tercih ediyor. Türkiye pazarına girişimiz ise 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından itibaren Somfy Türkiye olarak direkt kendimiz sağlamaya başladık. İstanbul merkez ofisimiz ve ana lojistik merkezimiz dışında Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bakü’de bölge temsilciliklerimiz bulunuyor” dedi.

 

Sundukları ürünler, hizmetler ve kullanım alanları hakkında bilgi veren Görür, “Ürün gamımız içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, kameralar, alarm sistemleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor. Bu ürünlerimizin çoğu konutlarda kullanılabildiği gibi AVM, otel, hastane, restoran, ofis gibi ticari binalarda da yoğun olarak tercih ediliyor” şeklinde konuştu.

 

Somfy’nin akıllı binalar için sunduğu hizmetlerden de söz eden Görür, “Son zamanlarda en önemli trendlerden biri, diğer sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de “akıllı” sistemlere geçiş. Tabii bu alanda öncülüğü de yine biz yapıyoruz. Somfy gibi lider konumda bulunan markaların sürekli farklılaşmaları ve öncü olmaları gerekiyor. Bu bilinçle hareket ederek, akıllı ev sistemi ürünlerimizi Türkiye pazarına da sunduk. Somfy’nin Tahoma® akıllı ev sistemi; hem motorlu sistemlerinizi hem de alarm, kamera ve ısıtma sisteminizi istediğiniz zaman, evinizdeyken ya da uzaktayken kontrol etmenize olanak sağlıyor. Böylece daha konforlu, daha güvenli ve enerji verimliliği daha yüksek yaşam alanları yaratabilmenizi mümkün kılıyor. Örneğin evden çıkarken tek bir dokunuş ile evinizdeki aydınlatmalar kapanıyor, panjurlarınız iniyor ve alarm sistemi devreye giriyor. Evinizdeki kamera ve dedektörler yardımı ile alarm durumunda evinizde olmasanız bile, anında bildirim almanız mümkün oluyor ya da güneş sensörleri sayesinde panjurlarınız veya tenteleriniz güneş ışığı seviyesine göre otomatik olarak kontrol edilebiliyor. Akıllı termostat ürünümüzle de evinizin ısısını hem istediğiniz gibi ayarlamak hem de enerji tüketimini en verimli seviyeye getirerek tasarruf sağlamak mümkün oluyor. Teknoloji çağında yaşıyoruz ve artık ev sahipleri de evlerini hem rahat bir şekilde yönetebilmek hem de evde olmadıkları zamanlarda bile kontrol edip yönetebilmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Somfy, Fransa’da 12 bin 500 metrekare alan üzerinde kurulu ve 400 mühendisin çalıştığı Ar-Ge merkezinde her yıl yeni teknolojiler geliştiriyor ve yılda ortalama 30 yeni patent alıyor diyen Görür, “Biz, ürünlerimize 5 yıla varan garanti veriyoruz. Dolayısıyla çok farklı testler yapmanız gerekiyor. Radyo frekansıyla çalışan ürünlerimizin de doğru çalışabilmesi için ayrı test düzenekleri var. Titizlikle yürütülen ve büyük yatırımlar yapılan bu Ar-Ge çalışmaları sayesinde, her geçen gün hayatımıza yeni teknolojiler giriyor. Yakın geçmişte kullanıcıların beğenisine sunduğumuz akıllı ev sistemleri, bunun en güzel örneklerinden biri ve gittikçe yaygınlaşıyor. Bu yıl satışa sunduğumuz güvenlik çözümlerimiz de bir diğer örnek. Bu teknolojilerin, yeni fonksiyonlar sunacak şekilde geliştirilmesine devam ediliyor. Sesli komut ile çalışan teknolojiler de şu anda öncelik verilen yatırımlarımızdan. Dolayısıyla en önemli avantajlarımızdan birinin, teknoloji geliştirmede öncü bir marka konumunda bulunmamız olduğunu söyleyebilirim. Diğer yandan yıllardır öncülüğünü yaptığımız motorlu uygulamaların kullanım oranlarını artırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bu uygulamaların entegre biçimde çalıştığı tek platform da Somfy. Dolayısıyla mevcut satış kanallarımızda faaliyetlerimizi sürdürürken yeni teknolojilerimizle ilişkili yeni kanallara da yatırımlar yapıyoruz” diye konuştu.

 

Görür, “Biz Somfy olarak Türkiye’nin potansiyeline çok inanıyoruz. Bu yüzden de Türkiye yapılanmamıza sürekli yatırım yapmaya devam ediyoruz. Geçen yıl yeni binamıza da taşındık. Büyüme hedeflerimize ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunma anlayışımıza uyum sağlayan yeni tesisimiz ile birlikte satış sonrası hizmetimizi de geliştirmiş olduk. Teknik ekip yapılanmamızı da güçlendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca; sektör gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayan pazarlama yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Bütün bu girişimlerle birlikte, küresel Somfy yapılanması içerisinde büyüme ve gelişim anlamında parlayan yıldız olmayı sürdürüyoruz” dedi.

Akıllı binalar ve akıllı şehirler son zamanlarda en önemli trendlerden biri haline geldi diyen Görür, “Diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörümüzde de “akıllı” sistemlere geçiş. Elbette bu alanda öncülüğü de yine biz yapıyoruz. Somfy gibi lider konumda bulunan markaların, sürekli farklılaşmaları ve öncü olmaları gerekiyor. Son kullanıcıların ev otomasyon teknolojileri ile ilgili bilinç seviyesini artırmak da çok önemli. Bu ürünlerin aslında lüks değil ihtiyaç olduğunu; konfor, güvenlik ve enerji verimliliğine olan katkılarının gerekliliğini her fırsatta anlatmak gerekiyor. Biz pazarlama yatırımlarımızda da bu konuya öncelik veriyoruz. Ayrıca devlet bünyesinde de bilinç seviyesinin artırılması gerektiğine inanıyorum. Binaların kalitesi sadece binaların taşıyıcılığı ve kullanılan malzeme kalitesi açısından ele alınmamalı, aynı zamanda konfor, enerji verimliliği ve gelecekteki teknolojilere uyumu açısından da değerlendirilmeli. Binaların detayları daha proje aşamasında doğru oluşturulmalı. Şu anda sektörde bu uygulamaların oranı hala olması gereken seviyede değil, ama yükselen trendler ve yapılan yatırımlarla hızla artmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

S6- Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladıkları ürün ve hizmetlerden de bahseden Görür, “Somfy Protect ürün grubu dahilinde çeşitli güvenlik çözümlerimizi bu yıl kullanıcıların beğenisine sunmaya başladık. Yakın zamanda evinize geldiğinizde anahtar kullanmanıza gerek kalmadan kapınızı açan akıllı kapı kilidi ürünümüzü de satışa sunmayı hedefliyoruz. Bunun gibi güvenlik ve akıllı ev çözümlerimiz, Türkiye’deki kullanıcılarla buluşmaya devam edecek. Ayrıca; bu yeni teknolojileri birer birer müşterilerimize sunarken yıllardır dünya lideri olduğumuz motorlu sistemlere de yatırıma devam ediyoruz. RS485 ve io homecontrol teknolojileri sayesinde kablolu veya kablosuz çift yönlü iletişim sağlayan motorlarımız da Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Bu ürünlerimiz, motorlu ekipmanlarınızın mevcut durumları hakkında anlık geri bildirim almanızı mümkün kılıyor” ifadesinde bulundu.

 

Akıllı şehircilik sektörünün geleceği hakkında da düşüncelerini belirten Semih Görür, “Yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan, sesli komut ile çalışan sistemlerin her geçen yıl daha önemli bir yer edinmesini bekliyorum. Somfy de bu alanda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Ayrıca yapay zeka ile ilgili çalışmalar, tüm cihazların “akıllı” olacağı bir geleceği işaret ediyor. Günümüzde teknoloji artık herkesin hayatının bir parçası ve hayatlarımızda kapladığı yer de gittikçe artıyor. Eskiden lüks olarak görünen birçok teknoloji, zamanla bir alışkanlık ve ihtiyaç haline geliyor. Bu da yakın gelecekte hayatın her anında karşımıza çıkmalarını kaçınılmaz hale getiriyor. Teknolojinin gelişimi hem kullanıcıların ürün seçim tercihlerine, hem de bizim ürün geliştirme çalışmalarımıza doğal olarak yansıyor. Örneğin; kablosuz iletişim ve dijital dünya her geçen gün daha da önem kazanıyor. Somfy de bu gelişmeleri oldukça yakından takip ediyor ve tüm dünyanın bu konulardaki geleceğine yön verecek stratejilerde söz sahibi, her gün isimlerini duyduğumuz dünyaca ünlü teknoloji firmalarıyla yoğun iş birliği içerisinde çalışıyor. Uzun zamandır kullanmakta olduğumuz RTS radyo iletişim protokolüne ilave olarak, geleceğin teknolojik gelişmelerine de cevap verebilmek adına Avrupa’da yaygın olarak kullanılmakta olan io teknolojisini de Türkiye pazarına sunduk. Bu teknoloji sayesinde hem kendi ürünlerimizi hem de yaşam alanlarımızdaki diğer ürünleri aynı kaynaktan kumanda etmek mümkün oluyor. Artık kullandığımız bütün eşyaların birbirleriyle iletişim kurması söz konusu. “Internet of Things” dediğimiz sistemle, birbirleriyle iletişim kurabilen cihazlar geliştiriliyor. Somfy olarak biz de bu sürece hızlı bir şekilde dahil olduk, bu konunun dünya çapında gelişmesine öncülük ediyoruz. Bunun sonucu olarak teknolojide söz sahibi olan çeşitli firmalarla iş ortaklıkları da yapıyoruz. Örneğin bazı ürünlerimiz IFTTT, Amazon Alexa, Apple ve Google yazılımlarıyla uyumlu çalışıyor. Diğer yandan yerli üreticilerle iş birliği içerisinde satışa sunduğumuz ürünlerimiz de oluyor” dedi.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Somfy, Türkiye, pazarına, güveniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı