Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 19:53 Bu haber 2546 kez okundu
 
Süt Arttırıcı Çay
Tanıtım Haberi
Süt Arttırıcı Çay

9 aylık bir hamilelik sürecinden sonra, bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte yeni bir dönem başlar. Ailenin kalabalıklaştığı bu güzel dönemlerde, her aile bireyinin de hayatı kökten değişirken bunu en çok anneler hisseder. Emzirmenin başladığı bu yeni dönem, özellikle ilk çocuğunu dünyaya getiren anneler için bilinmezlerle ve hatta biraz kulaktan dolma bilgilerle doludur. Hamilelik süresince dışarıdan iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz birçok bilgiye maruz kalınır. Haliyle annenin de aklında, özellikle yeni tecrübe edeceği bu emzirme dönemi için birtakım soru işaretleri oluşur. Emzirme döneminde nasıl beslenmeliyim? Sütüm bebek için yeterli mi değil mi? Sütümün nasıl artmasını sağlayabilirim? Emzirme döneminde annelerin sütüyle ilgili en çok aklına gelen sorular bunlardır. Annenin stres yönetimi ve psikolojisi ile ilgili olan bu durumun yanında, sütü arttırmak için hem doğal yolla iyi beslenmek, hem de süt arttırıcı çayları tercih etmek iyi bir çözümdür.

Uzmanlar bebekler için en iyi beslenme şeklinin anne sütü olduğunu söylemekte ve aksi bir durum olmadığı müddetçe 2 yaşa kadar emzirmeyi desteklemektedir. Minimum da 6 ay olması gerektiğini söylemektedirler. Bu noktada anne vücudunun süt üretebilmesi için en önemli şey doğru ve sağlıklı beslenmektir, ardından takviye edici gıdalar ve çaylar gelmelidir. Annelerin süt üretmesi için en çok tavsiye edilen şey su içilmesidir. Sadece annelerin değil, tüm bireylerin sıklıkla su içmesi gerektiği ve sağlığımız için ne derece faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Su içmenin annelerdeki ekstra faydası ise süt üretimini arttırdığının bilinmesidir.

Annelerin en büyük endişelerinden biri sütlerinin bebek için yeterli olup olmadığı konusudur. Bu nedenle de doğru beslenmenin yanı sıra sütlerini arttırmak için etkili olan diğer yöntemlere de başvururlar ki bunlar arasında en çok bilineni bitki çaylarıdır. Doğanın her daim imdadımıza koştuğu sağlık sürecinde, kimi bitkilerin de anne için faydası bilinmektedir. Bunlar arasında en sıklıkla bilinen, amber çiçeği çayı, rezene çayı, keçi sedefotu, ahududu çayı, sarı kantaron gibi içeceklerdir. Aktarlarda ya da marketlerde bulunan bu tarz içecekler ya toz halinde ya da küçük poşetler içerisinde fincanlık boyda satılmaktadır. Eğer annenin bitki çaylarını alerjisi yoksa doğumdan sonra süt arttırmak için bu tarz süt arttırıcı çayları deneyebilir. Bununla birlikte belirtmekte fayda var ki, aynı bitki çayları doğumdan önce fayda yerine zarar da getirebilir. Bu nedenle her bitki çayı mutlaka araştırılarak tüketilmelidir. Doğumdan sonraki dönemde hem anne üzerinde, hem de bebek üzerindeki etkileri gözlemlenmelidir.

Süt arttırıcı çaylar arasında hem güvenilir olan, hem de annelerin sıklıkla tercih ettiği, belirli markaların ürettiği toz içecekler bulunur. En çok bilinen süt arttırıcı çay markaları, Humana Still-Tee, Milupa, Naturpy, Hipp, Lactus olarak görülmektedir. Süt arttırıcı bitki çaylarının içerikleri incelendiğinde ise bitki ve C vitamini içeriklerinin ağırlıkta olduğu görülmektedir. Gluten içermeyen bu içecekler, aynı zamanda renklendirici, koruyucu, suni aroma da içermez ve granül yapısındadır. Bu sayede sağlığa son derece faydalı olan ve adeta zararlı olabilecek maddeleri barındırmayan bu içeceklerin tüketimi da kolaydır. Birçok bitki özütünün karışımdan oluşmuştur ve tavsiye edilen tüketim değeri 1 porsiyon, yani 200 ml kadar olmalıdır. Süt arttırıcı bitki çayları satın alırken paketlerin gramajlarını kontrol ederek ortalama kaç fincan çay çıkacağını ölçebilirsiniz. Yine süt arttırıcı çay satın alırken paketlerin son kullanma tarihlerini de kontrol etmeyi unutmayınız.

Farklı markalara ait süt arttırıcı çayların da içerikleri farklı olmaktadır. Kimi içerikler bebekte gaz yaratabilmektedir, bu nedenle özellikle ilk satın aldığınızda ve tükettiğinizde bebeğinizi gözlemlemeli, eğer gaz ya da kabızlık gibi bir sorun ile karşılaşırsanız da farklı süt arttırıcı çay markalarını denemelisiniz.

Hazır çay olarak geçen bu içeceklerin hazırlanması da son derece kolaydır. Öncelikle bir kupaya sıcak su doldurmak ve üzerine dolu dolu 2 tatlı kaşığı çaylardan eklemek yeterli olacaktır. Sıcak tüketilebildiği gibi, tercihe göre ılık ya da soğuk da tüketilebilen süt arttırıcı çayların şeker ilavesine gerek yoktur. Süt arttırıcı çaylar günde ne kadar tüketilmeli? Emziren annelerin en çok merak ettiği sorulardan birisi budur ve günde 3-4 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Yine üst kısımlarda da belirttiğimiz gibi, süt arttırıcı çaylar suyun yerini asla tutmayacağı için gün içerisinde bol bol su içilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Serin ve kuru bir yerde saklayabileceğiniz süt arttırıcı çaylar, açıldıktan sonra ortalama 1.5 – 2 ay içerisinde tüketilmelidir.

Süt arttırıcı çay kullananların yorumları değerlendirildiğinde annelerin süt üretiminde etkili olduğunu belirttikleri görülmektedir. Bununla birlikte anneler çayın tadını da beğenmektedir ki emzirme dönemindeki anneler için bu da son derece önemli bir detaydır. Bu dönemlerde kendisine vakit ayırmakta zorlanan anneler için de kolay hazırlanması bakımından pratikliği ile zaman kazandırmaktadır.

Süt arttırıcı çayları eczanelerde bulabileceğiniz gibi Cimri.com üzerinde farklı marketlerin fiyatlarını karşılaştırabilir ve en uygun fiyatlı market üzerinden güvenle satın alma gerçekleştirebilirsiniz. Süt arttırıcı çaylarda kampanya dönemlerini yakalarsanız eğer bir paket yerine birkaç paket satın alarak daha ekonomik bir alışveriş yapabilirsiniz, üstelik süt arttırıcı çayın doğrudan evinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Süt, Arttırıcı, Çay,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica