Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 10:53 Bu haber 26094 kez okundu
 
Trafiği azaltıyor, yakıt tasarrufu sağlıyor
Artan şehirleşmeyle birlikte trafik yoğunluğu kent problemlerinin başında geliyor. Bütün dünyada trafiğin yaklaşık yüzde 25’i park yeri arayan araçlardan oluşuyor. Kablosuz IoT çözümleri sunan Skysens’in otopark takip sistemiyle hem trafik azaltılıyor hem de yakıt tasarrufu sağlanıyor
IoT Haberi
Trafiği azaltıyor, yakıt tasarrufu sağlıyor

Kablosuz IoT çözümleri sunan Skysens’in otopark takip sistemiyle hem trafik azaltılıyor hem de yakıt tasarrufu sağlanıyor. Otopark takibiyle hem zamandan tasarruf edileceğini hem de belediyelere ciddi bir gelir kalemi yaratılacağına dikkat çeken Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, gelir kaleminin doğru ve kayıpsız şekilde yönetileceğini vurguluyor. Bu teknoloji sayesinde park sensörleri oldukça uzun ömürlü ve uzun mesafe iletişimi yaparak oldukça maliyet etkin bir şekilde özellikle cadde üstü parkların doğru şekilde işletilmesini sağlıyor.

“Sürücüler mobil uygulamalarıyla otopark rezervasyonu yapabiliyor”

 

Otoparkta araba takibinin nasıl işlediğine ilişkin konuşan Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, “Küçük bir mantar şeklinde olan sensörlerimiz asfaltın üzerine ufak bir operasyonla montajlanıyor ve içlerindeki pil ile 5-7 sene boyunca çalışabiliyor. Üzerlerindeki çeşitli sensörler ile sensörün üzerine aracın geldiğini anlayan sistem merkez istasyona -ki bu çok uzun menzilli olabilir- araç geldiğini raporluyor, park yönetimi yazılımı ile de hangi bölgede kaç boş kaç dolu yer var, dolu yer ne kadar süredir dolu, buranın ücretlendirilmesi ne olmalı gibi raporlamaları yapıyor. Aynı zamanda kullanıcıların mobil uygulamalarına da en yakın nerede boşluk olduğu bilgisini iletebiliyor. Böylece sürücüler de boş yerler için rezervasyon yapabiliyor” diye ifade etti.

 

“Belediyeler otopark takibine ilgi gösteriyor”

 

Beldiyelerin bu çözüme ilgisi olduğunu belirten Polat, “Özellikle kendi park işletme şirketleri olan büyükşehir belediyeleri sahadaki kaçak kullanımları azaltmak için bu sistemleri oldukça ilgi çekici buluyorlar. Aynı zamanda bu sistem sayesinde sahadaki park işletmelerinde çalışanlar işlerini kaybetmeyecek, aksine görevli oldukları yerlere doğru yönlendirme yapılacağı için daha verimli ve rahat çalışma imkanı sağlayacaklar” dedi.  

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Trafiği, azaltıyor,, yakıt, tasarrufu, sağlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica