Haber Detayı
02 Ocak 2014 - Perşembe 14:14 Bu haber 2696 kez okundu
 
Turkcell makineleri birbirine bağlıyor
Türkiye’yi M2M teknolojisi ile tanıştıran Turkcell, Akıllı Ev/Bina çözümlerinin dışında doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda bu teknoloji ile çözüm sağlıyor.
Röportaj Haberi
Turkcell makineleri birbirine bağlıyor

Türkiye’yi M2M teknolojisi ile tanıştıran Turkcell, Akıllı Ev/Bina çözümlerinin dışında doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda bu teknoloji ile çözüm sağlıyor.

 

M2M (makineler arası iletişim) teknolojisi, Turkcell’in çok çeşitli sektörlere sunduğu ve ülke ekonomisinin geleceğini aydınlatan bir teknoloji. Türkiye’yi M2M teknolojisi ile tanıştıran Turkcell, Akıllı Ev/Bina çözümlerinin dışında doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda bu teknoloji ile çözüm sağlıyor.

Turkcell’in bu alanda sunduğu hizmetler konusunda bilgiler veren Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Toplamda ekonomik verimliliği artıracak bir çözümler bütünü olarak gördüğümüz M2M teknolojisi sayesinde, 2012’de 1 milyondan fazla Turkcell SİM kartlı makineyi konuşturarak ülke ekonomisine 1 milyar TL’den fazla katkı sağladık. Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyeli bulunduğu düşünülecek olursa, muhtemel tasarruf miktarının dev rakamlara ulaştığını görüyoruz. Bu bir hayal değil, tam tersine, şirketlerimizin rekabet gücünü yükseltmek ve kamu kaynaklarını verimli kullanarak ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından kaçınılmaz bir gerçeklik. Türkiye’nin küresel rekabette fark yaratması için kamu ve özel sektörde M2M teknolojisinin kullanımı kritik önem taşıyor. Türkiye’deki 150 milyon cihazı ağ üzerinde birbiriyle konuşturmak, ülke ekonomisine trilyonluk tasarruf imkânı sunabilir.

 Turkcell’in, aralarında binalara yönelik çözümlerin de yer aldığı M2M temelli Akıllı Makineleri, önümüzdeki dönemde bu bakımdan büyük değer taşıyacak gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Kocabaş, “Bina Servisleri; ofis, ev ve diğer mekânlarda kullanılan konfor, iklimlendirme, güvenlik ve enerji tasarrufu gibi ihtiyaçları karşılarken sistemleri uzaktan yönetmeye ve kontrol altında tutmaya da yarıyor. Bu servis özellikle güvenlik, iklimlendirme ve uzaktan yönetim ihtiyacı olan şirketler için önemli olanaklar sağlıyor. İklimlendirme sistemlerinin uzaktan kontrol edilmesi, doğru zamanda ve yeteri kadar enerji kullanıldığı için enerji tasarrufu sağlarken yaşam konforunu artırıcı etki de yapıyor. Benzer biçimde sulama sistemlerinin uzaktan kontrol edilmesiyle etkili ve zamanında bahçe sulama yapılabiliyor. Bu, kaynakların verimli kullanımını sağlamada iyi bir araç oluşturuyor. Vestel Akıllı Klima ile Turkcell müşterileri tek bir kısa mesaj aracılığıyla ev veya ofi steki ortam sıcaklığını öğrenebiliyor ve uzaktan sıcaklık değerlerini istedikleri şekilde kontrol edebiliyorlar. Böylece ev veya ofise ulaşmadan istenilen sıcaklık değerini istenilen zamanda elde edip enerjiden de tasarruf etmiş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Turkcell’in M2M çözümleri

M2M teknolojisi; trafik sistemleri, ulaşım, lojistik, elektrik, su, doğalgaz sayaçları, akıllı şebekeler, güvenlik bağlantılı binalar, iklimlendirme sistemleri, uzaktan sağlık (teletıp), tıbbi otomasyon, akıllı tarım, görüntüleme ve kontrol sistemleri, ev aletleri, POS, ATM gibi pek çok alanda cihazların uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor.

Turkcell, iş ortaklarıyla birlikte yaratıcı M2M çözümlerini hayata geçiriyor. Özel olarak geliştirilen M2M SIM kartlar, Akıllı Tarifeler ve Turkcell M2M Platform ile ileri teknolojinin sağlayacağı faydaya önayak oluyor.

 

Turkcell’in M2M çözümleri, Akıllı Enerji, Akıllı Endüstri, Akıllı Araç ve Akıllı Bina olmak üzere dört ana başlık altında toplanıyor.

Akıllı Klima Çözümü:

Her türlü klimanın IR kumandası ile haberleşen bir M2M modül ile cep telefonu üzerinden uzaktan sıcaklık takibi ve kontrolü sağlanabilir. Böylece hem enerji verimliliği hem de konforlu yaşam ortamları sağlanır.

Bina Otomasyon Çözümü:

Binaların iklimlendirme, aydınlatma, güvenlik, vb. sistemlerinin uzaktan izlenip kontrol edilebildiği çözümlerdir.

Kamera Güvenlik Çözümleri:

Güvenlik sistemlerine entegre edilebilecek veya ayrı konumlandırılabilecek IP tabanlı 3G kameralar sayesinde anlık olarak ev ve ofisler takip edilebilir.

Güvenlik Sistemi:

Ev ve ofisler için M2M tabanlı güvenlik sistemi uygulamalarının yönetilmesini sağlayan çözümlerdir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turkcell, makineleri, birbirine, bağlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı