Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 10:35 Bu haber 11515 kez okundu
 
Türkiye’nin Her Yerine Online Konut Ekspertiz Hizmeti
Konut Haberi
Türkiye’nin Her Yerine Online Konut Ekspertiz Hizmeti

“Türkiye’nin online gayrimenkul eksperi” sloganı ile yola çıkan gayrimenkul değerleme şirketi Tapu Eksperi, Türkiye’nin her yerine online olarak ekspertiz hizmeti vermektedir.

 

Öncelikle, Konut Ekspertiz Nedir? 

Konut ekspertiz, halk arasındaki kullanımıyla ev ekspertiz, taşınmazın değerinin bağımsız ve tarafsız şekilde belirlenmesi, evin konumu ve çevre ile bağlantısı, imar durumu, tapuda mülkiyeti etkileyen hakların varlığı, gayrimenkulün piyasa değeri gibi konularda lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından şeffaf, güvenilir ve tarafsız bir şekilde araştırılıp rapor halinde sunulduğu hizmettir.

 

Avrupa ve Asya Kıtasını birbirine bağlayan ve büyük bir jeopolitik öneme sahip olan Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olan bir yarımadadır. Türkiye’nin coğrafi güzellikleri, doğası ve iklim şartları her yıl ülkemize çok sayıda turist gelmesini sağlamaktadır. Türkiye, turizm merkezi olmasının yanı sıra ticaret ve kültür, sanat bakımından da oldukça ön plandadır. Yatırımcılar için lojistik, iş gücü ve teşvikler ile cazip hale gelen ülkemiz, gelişim ivmesini hızlandırmaktadır. Dolayısıyla Türkiye bütün yatırımcılar için çok ideal bir hal almaktadır. Ülkemizin giderek büyüyen yapısı ile birlikte konut ihtiyacı da artmaktadır. Gayrimenkul fiyatları sürekli artış göstermekte olup, çok sık el değiştirmektedir ve bu alım satım işlemlerinin riskleri de yüksek olabilmektedir. İşte tam da bu durumda gayrimenkul değerleme hizmetinin önemi oldukça fazladır.

 

 

Türkiye'nin her yerine konut ekspertiz hizmetleri sunan gayrimenkul değerleme şirketi Tapu Eksperi Genel Müdürü Engin Yalçın:

 

 

“TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre, 2018 yılının ilk yarısında Türkiye genelinde 646.032 konut satışı yapılmıştır. Türkiye geneli yapılan toplam konut satışlarının yaklaşık 4’de 2’si konut ekspertiz hizmeti alınarak yapılmıştır. Ancak geriye kalan 4’de 2’sini oluşturan konut satışlarının büyük bir kısmı için, konut ekspertiz hizmeti alınmadan, güven duygusuna dayalı gerçekleşmektedir. Satın alınması planlanan taşınmazın, tapu dairesinde bulunan kayıtları; beyan, şerh açısından riskler taşıyor olabilir veya gayrimenkul resmiyette başka bir gayrimenkul olabilir ya da taşınmazın gerçek değerinin üzerinde bir değer biçilmiş olabilir. Kısacası satın alma işleminin risksiz ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için, lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından şeffaf ve tarafsız bir şekilde araştırılıp raporlanmalı. Böylelikle, olası tüm risklerden korunmuş olunur“ ifadelerini kullandı.

İnsanların gayrimenkulle ilgili akıllarına gelen her türlü soruyu cevaplamayı amaçlıyoruz.”

 

Gayrimenkul sektöründe ekspertiz hizmetinin yaygın olarak kullanılamadığına işaret eden Yalçın, kişilerin bu hizmete erişimde zorluk yaşadığını belirtiyor:

 

 

“Ekspertiz hizmeti ikinci el otomobil sektöründe yerleşmiş bir uygulamadır: Bugün kimse ekspere göstermeden ikinci el otomobil satın almaz. Ancak ikinci el bir otomobilden daha pahalı ve riskli olmasına karşılık aynı uygulama, gayrimenkul piyasasında yaygın hale gelmemiştir. Bize göre bunun nedeni, gayrimenkul sektöründe bu hizmete erişimin daha karmaşık ve güç olmasıdır. Tapu Eksperi olarak, ekspertiz hizmetini herkesin internet üzerinden birkaç dakika içerisinde sipariş verebileceği şekilde sunarak bu eksikliği gidermeyi amaçladık. Ayrıca ekspertiz hizmetinin yanı sıra belediye inceleme, durum tespit ve fiyat görüş gibi çeşitli hizmetler sunarak insanların gayrimenkulle ilgili akıllarına gelen her türlü soruyu cevaplandırmayı amaçlıyoruz.”

 

Peki, Ev Ekspertiz Hizmetlerini Kimler Almalı?

 

Konut yatırımı yaparken, evin gerçek değerinin üstünde satın almak istemeyen ve risksiz bir şekilde yatırım yapmak isteyen her ev alıcısı, bir değerleme hizmeti almalıdır. Alıcı, ev satın alma işlemlerine başlamadan önce evin değeri ve yasal durumu hakkında emin olmak için tapueksperi.com’u ziyaret ederek kolayca konut ekspertiz hizmetinden faydalanabilir. Alıcı ilk olarak, ilgili konutun tapu örneğini gönderip, online olarak hızlı bir şekilde ev ekspertiz raporu teklifi isteyebilir ve daha sonrasında gelen teklifi onayladıktan sonra Tapu Eksperi ekibi hemen çalışmalara başlar. Öncelikle, lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından konut yerinde ziyaret edilir, ardından taşınmazın bağlı olduğu resmi kurumlarda araştırmalar yapılır. konutun yasal durumu, mimari projesine uygunluğu ve piyasa fiyatı gibi konular şeffaf ve güvenilir bir şekilde raporlanır, oluşturulan değerleme raporu en kısa sürede alıcıya ulaştırılır. Alıcı ise raporun sonucuna göre, konutun yasal durumundan veya gerçek değerinden emin olduktan sonra, güvenli bir şekilde satıcı ile satış işlemini tamamlayabilir.

 

Tapu Eksperi değerleme hizmetleri sadece konut alıcıları tarafından değil halihazırda gayrimenkul yatırımları bulunan mülk sahipleri tarafından da tercih edilmektedir. Mülk sahipleri, emlaklarını gerçek pazar fiyatı ile satışa çıkartmak veya mülklerinin yasal durumu hakkında alıcılara güvence vermek istedikleri durumunda tapueksperi’inin Gayrimenkul Ekspertiz veya Durum Tespit hizmetlerini alırlar. Böylelikle potansiyel müşterilerini kolayca ikna edip gayrimenkullerini çok daha hızlı ve doğru fiyat ile satabilirler.

 

Siz de Türkiye’nin her yerine online hizmet veren Tapu Eksperi’nin sunduğu, lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından verilen ev ekspertiz raporuna hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye’nin, Her, Yerine, Online, Konut, Ekspertiz, Hizmeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica