Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 16:37 Bu haber 669 kez okundu
 
UYAP VATANDAŞ PORTALI
Tanıtım Haberi
UYAP VATANDAŞ PORTALI

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP, yargı hizmetlerinin daha hızlı ve güvenilir biçimde verilmesi amacıyla kurulmuştur. İlk otomasyon çalışmalarına 1998 yılında başlanmış, 2000 ve 2005 yılları arasında iki aşamalı olarak faaliyete girmiştir. Günümüzde oldukça aktif biçimde kullanılmaktadır.

 

UYAP, vatandaş, avukat, arabulucu, bilirkişi ya da kurum portalları ile hizmet vermektedir. UYAP vatandaş, T.C. vatandaşlarının yargı hizmetlerinden daha kolay ve hızlı yararlanmalarını sağlamaktadır

 

UYAP VATANDAŞ PORTALI İŞLEMLER

Adalet Bakanlığı birimlerinde yürütülen işlemleri bilişim teknolojileri ortamına taşıyan önemli bir sistem olan UYAP vatandaş portalı, beş milyona yaklaşan kullanıcı sayısı ile geniş bir platformdur. UYAP vatandaş portalı üzerinden, vatandaşların gerçekleştirebileceği işlemler:

 

l İcra ceza mahkemesi dava/takip açma işlemleri,

l Dava sorgulamak,

l Vekalet gönderme,

l Duruşma gün ve saatini öğrenme,

l Arabulucu dosya işlemleri, arabuluculuk başvurusu

l Dosyalara evrak göndermek

l Trafik cezasına itiraz etmek

l Uygun ilanlara staj başvurusu yapmak, özgeçmiş bırakmak ya da iş başvurusu bırakmak

l Sulh ceza itiraz dilekçesi gönderme

l Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru sorgulama

l Evrak doğrulama

l Dosya gizleme, dosyanın gizliliğini kaldırma

l Konkordato komiserliği başvurusu

 

 

UYAP vatandaş portalındaki işlemlerin Google Chrome tarayıcısı ile yapılması önerilmektedir. UYAP vatandaş portalı üzerinden gerçekleştirilecek dava açma, dosya gönderme ya da trafik cezasına itiraz etme işlemleri elektronik imza ya da mobil imza gerektireceğinden bu işlemler için e-devlet girişi yeterli olmamaktadır.

 

Bununla beraber UYAP vatandaş portalından seçilen tarih aralığına göre gerçekleştirilen tüm işlemler ve ödeme işlemleri sorgulanabilmekte, mahkeme ve dava türüne göre hukuk harç bedeli hesaplanabilmektedir. Ayrıca portal üzerinden e-tebligat bilgileri girilerek gerektiğinde güncellenebilir.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diledikleri taktirde 4060 UYAP SMS servis aboneliğini de UYAP üzerinden yapabilirler. UYAP portalında ‘UYAP DESTEK’ butonu üzerinden canlı desteğe bağlanılarak her konuda yardım talep edilebilir.

 

UYAP VATANDAŞ NASIL GİRİLİR?

UYAP vatandaş portalına giriş işlemleri, vatandas.uyap.gov.tr adresinden üç şekilde yapılabilmektedir:

 

l UYAP, vatandaş portalına e-devlet üzerinden T.C. kimlik no ve e-devlet şifresi kullanılarak giriş yapılabilir. E-devlet şifresi, Postanelerden T.C. kimliklerini ibraz ederek alınabilmektedir.

l UYAP vatandaş portalına Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar kanalıyla alınmış olan e-imza ile giriş yapılabilmektedir.

l UYAP vatandaş portalı girişleri, mobil imza ile de gerçekleştirilebilir. Mobil imza almak isteyenlerin servis sağlayıcılarına başvurarak mobil imza aboneliği için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: UYAP, VATANDAŞ, PORTALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica