Haber Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 10:06 Bu haber 2525 kez okundu
 
Yargıtay Dosya Sorgulama
Tanıtım Haberi
Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden farklı yollar ile gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz Yargıtay kurumunun asıl resmi sitesinden, isterseniz de e devlet kapısı sistemi üzerinden dosya sorgulama yapabilirsiniz. Yargıtay kurumunun sitesi üzerinden dosya sorgulaması yapmak için ilk önce yargıtay.gov.tr sitesine gitmeniz gerekmekte. Siteye girdikten sonra Yargıtay dosya ekranı üzerinden sizden istenen bilgileri doldurarak dosyanızı sorgulayabilirsiniz. E Devlet üzerinden dosya sorgulama yapmak içinse turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmekte. Siteye giriş yaptıktan sonra T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın. Daha sonra panel üzerinde bulunan E - hizmetler bölümüne gelerek yargıtay bölümü kısmına gidin. Oradan dava dosya sorgulama başlığını seçin ve formu doldurarak davanızı sorgulatın.

 

Danıştay Dosya Sorgulama

Vatandaşların mahkeme ile ilgili durumlarını takip edebilmeleri için internet ortamında birçok yazılım geliştirilmiştir. Yani vatandaşların dosya sorgulatmak için herhangi bir kuruma gitmesine gerek yoktur. Danıştay gibi yerlerde davalarınız var ise bu davaları sorgulatmak için UYAP internet sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca E-devlet.biz sitesi üzerinden de dosyanızı sorgulatabilirsiniz.

 

UYAP sisteminde dosya sorgulatabilmek için sitede bir üyeliğinizin bulunması gereklidir. Sitenin üye olma kısmında sizden e devlet üyelik bilgileriniz istenecektir. UYAP e devlet ile birlikte entegreli olarak çalışmaktadır. Eğer e devlet üyeliğiniz var ise ekstra olarak UYAP üzerinden yeni bir üyelik oluşturmanıza gerek yoktur. Giriş ekranındaki bilgileri doldurup sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta bir menü görecekseniz. O menüden dosya sorgulama kısmını açıp dosyanızı kolayca sorgulatabilirsiniz.

E Devlet Dosya Sorgulama

E devlet sitesi üzerinden dosya sorgulama yapmak sanılanın aksine oldukça basittir. E devlet sitesine girdikten sonra üye girişi yaparak dosya sorgulama yapabilirsiniz. Üye girişi için T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. T.C kimlik numarası dışında mobil imza ve E imza gibi yöntemler ile de giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra Adalet bakanlığı menüsüne gelin ve oradan UYAP hizmetleri adlı başlığa tıklayın. Başlığa tıkladıktan sonra ise karşınıza çıkan sayfadan dosyanızı sorgulatabilirsiniz. Ayrıca bu işlem için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yargıtay, Dosya, Sorgulama,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica