Haber Detayı
26 Kasım 2021 - Cuma 11:42 Bu haber 1040 kez okundu
 
Yatçılık ve Yat Tatili
Tanıtım Haberi
Yatçılık ve Yat Tatili

Bugün İngilizce'de yaygın olarak kullanılan "yelken" kelimesinin yanına "Yatçılık" kelimesini koyardım. Bu kelimelerin her ikisi de (yatçılık ve yelkencilik) bugün neredeyse aynı şeyi tanımlamaktadır. Yelkencilik ve esas olarak deniz kültürü, insanların spor, turizm ve eğlence alanındaki faaliyet alanları ile ilgilidir. Yatçılık çok geniş bir kavram yelpazesini tanımlar. Yatçılık iki ana alana ayrılabilir: tüketim ve ticaret. Küçük bir yazıda yatçılık alanındaki işlerden bahsetmeye gerek yok, bu çok gelişmiş ve kapsamlı bir alandır, tanımı kaçınılmaz olarak inanılmaz sayıda ilgili işletme ve teknolojinin katılımına yol açacaktır. Bu yazımızda belirli bir tüketim, hizmet, eğlence alanı olarak yatçılığa değineceğiz.

 

Yatcılığımız her şeyden önce yelkenli yatlarla ilgili eğlence demektir. En çok kullanılan bu destinasyonda yatçılık, mevsiminde sakin kıyı yelken gezileri anlamına gelir. Bu tür yatçılık hemen hemen her kişiye açıktır. Bu tür yatçılık, o kadar demokratik ve konfor açısından bir otele benzer ki, onunla rekabet edebilir ve karşılaştırılabilir. Yani, sıradan "plaj" turistleri, herhangi bir zorluk çekmeden, asgari bir nitelik kazanmış veya hatta onsuz bu tür yatçılıkla uğraşmaya başlar. Turist yatçılığı, Rusya'da çok etkileyici bir gelişme dinamiğine sahiptir. Çoğu yatçılık okulu, mezunlarını bu tür yatçılık için hazırlar.

 

"Turistik yatçılık" için en kabul edilebilir bölgeler Türkiye, Yunanistan, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Fransa'dır. Tabii ki Akdeniz, "yatçılar - turistlerin" yelken alanını sınırlamaz. Karayip Denizi, Tayland, Malezya, Kanarya Adaları - bu, "turistik yatçılık" için uygun bölgelerin tam listesi değildir.

 

Tabii eğlence için yelken kullanmayan motor yatçılık ve genel olarak takım eğlencesi de var. Bu yatçılık türü, minimum nitelik, fiziki ve ekip maliyetleri ile maksimum konforun elde edilmesi esasına dayanmaktadır. Tekne yatçılık, plaj turizminin doğrudan bir devamıdır.

 

Yatçılığın bir sonraki en popüler alanı spor yatçılıktır. Burada amatör düzeyde yarışlara katılımdan bahsediyoruz. Kural olarak, sıradan turistler, bir miktar yat kalifikasyonu almış bu tür yatçılığa geçerler. Buna "spor yatçılık" diyelim, katılımcıların yeteri kadar yüksek niteliklere sahip olmaları, yatçıların da fiziki formlarının iyi olması gerekiyor. Yelken takımı - yarışçılar yeterince disiplinli olmalıdır. Bu takımın iyi sonuçlar elde etmesi için, tekne yarışlarına katılarak, birkaç yıl boyunca hazırlanabilir, eylemlerde koordinasyon, karşılıklı anlayış, destek, yatını hazırlayabilir. Amatör spor yatçılık aslında birçok yatçının dediği gibi heyecan verici bir takım hobisi: "bir yaşam biçimi".

Kaynak: () - Akıllı Binam Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yatçılık, ve, Yat, Tatili,
Yorumlar
Haber Yazılımı Yandex.Metrica